Pisanki - czytanki

Autor: 
Mariola Kowalcze
pisanki01.jpg

Albo czytanie z pisanki. Dudek w koszyczku zamiast zajączka? Seria limitowana, absolutnie nie na świąteczny stół. Raczej, by uprzyjemnić czas Wielkiej Nocy. Sprawić, by upłynął w gronie rodzinnym i przy miłej lekturze. Przypomnieć obrzędy, zwyczaje ludowe, tradycję chrześcijańską, czas powtórnych narodzin przyrody. Oczywiście śmigus-dyngus, jakby kolędowanie wielkanocne. Pisanki z motywem książkowym to prezent biblioteczny dla czytelników. I jeszcze nietypowe koszyczki, wśród nich specjalny „dudkowy”. Co, raczej kto w nim? Odpowiedź łatwa. Znany i powszechnie lubiany franciszkanin z Kłodzka, autor wielu książek – Antoni Kazimierz Dudek OFM. „Chwilowo” w koszyku, ale z możliwością uwolnienia, zmiany adresu, może zagoszczenia przy świątecznym stole. Ponieważ Wielkanoc ma swoje trwałe miejsce w prozie i poezji polecam koszyczkową kolekcję. Choćby Melchiora Wańkowicza „Szczenięce lata”, Władysława Stanisława Reymonta – fragmenty tomu „Wiosna” z „Chłopów”, Jana Lechonia i pięknie wydany tomik poezji „Srebrne i czarne” z cyklem „Siedem grzechów głównych”. Jeszcze „Kazania” Mistrza Eckharta, obowiązkowo „Pieśni poranne” Franciszka Karpińskiego, wiersze Karola Wojtyły, Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”, tytuły o słynnych mistykach. Piękne dwutomowe wydanie „Polskich pieśni pasyjnych” pod red. Juliana Nowaka-Dłużewskiego. Wiele innych pozycji, trzeba tylko zajrzeć do książkowych koszyczków wielkanocnych z bibliotecznej lady i wybierać.
Wszystko w kolorach wiosennych z elementami ogrodowej dekoracji. Dereń oraz znane kotki baziowe zamiast zajączków. A powszechnie wiadomo, że witki wierzbowe słyną z właściwości dobroczynnych i specjalnej energii. U nas pokazują obfitość literacką Wielkiej Nocy, wesoło zapraszają do lektury. Bo według mądrości ludowej:
Wierzba bije, nie ja bije,
Za tydzień – Wielki Dzień,
Za sześć noc – Wielka Noc.
To sobie dodam rym na wesoło:) – Dobra książka ma świąteczną moc. Po świętach jeszcze większą, z rodzinnym wspólnym czytaniem. Zapraszam serdecznie do kłodzkiej biblioteki

Wydania: