Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SZKODNIKI
Na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Bardo Śląskie trzeba wyciąć jak najszybciej czterdzieści metrów sześciennych drewna. Tak duża wycinka spowodowana jest nasilonym występowaniem szkodników wtórnych oraz chorób grzybowych. Choroby drzew, to efekt niedostatecznej ilości opadów deszczu i śniegu na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Bez komentarza.
PRODUKCJA
Nowo powstały w Kudowie Zdroju kompleks fabryczny amerykańskiej firmy „Tridon Clamp Products”, zaczyna pracę pełną parą. Obecnie w zakładzie montowane są nowe urządzenia – pozwolą one zwiększyć produkcję zacisków metalowych, których odbiorcami są kontrahenci m.in. z przemysłu motoryzacyjnego, sprzętu gospodarstwa domowego. W sukcesywnie zagospodarowywanej hali już niedługo pracę znajdzie 150 osób. Nic dodać nic ująć.
TRAWY
Wypalanie traw przez bezmyślnych obywateli, to nadal duży problem. „Podpalacze” nie mogą a raczej nie chcą zrozumieć, że wraz z wypalaniem traw niszczone są również siedliska ptaków, poparzone zostają zwierzęta. W ostatnim czasie druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Łomnicy gasili kolejny pożar tego typu w Górach Bystrzyckich. Bezmyślność ludzka nie zna granic…
IMBECYL
Mieszkaniec gminy Lewin Kłodzki postanowił się trochę rozerwać i… postawił w stan gotowości służby ratownicze na Ziemi Kłodzkiej. Wszystko za sprawą zgłoszenia wypadku drogowego, do jakiego jakoby doszło na krajowej ósemce, przy wiadukcie. Pół setki policjantów, strażaków oraz ratowników medycznych przez cztery godziny poszukiwało osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Nie można się było skontaktować z nadawcą powiadomienia, na szczęście policjanci ustalili numer i dotarli do adresata. 55-letni jegomość miał w organizmie około 1,6 promila alkoholu. Imbecyl!
SENATOR
Senator PiS Aleksander Szwed rozpoczął aktywnie wiosnę – spotyka się z wyborcami z poszczególnych gmin w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim oraz ząbkowickim. Celem spotkań są rozmowy o przyszłorocznych wyborach samorządowych, o programach rządowych wdrażanych m.in. w subregionie. Bez komentarza.
BEZROBOCIE
Mimo że bezrobocie na Ziemi Kłodzkiej nieznacznie spadło, nadal jest dużym problemem. Podczas spotkania Klubu Biznesu Ziemi Kłodzkiej, które odbyło się na Zieleńcu, podpisano umowę ramową Instytucji Partnerstwa Lokalnego. Jej celem jest współpraca samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na rzecz m.in. zwiększenia aktywności zawodowej mieszkańców powiatu kłodzkiego, organizacji targów pracy, targów produktu lokalnego.
Gratulujemy inicjatywy!
KULTURA
W Teatrze Zdrojowym w Kudowie Zdroju wystąpiły dwa zespoły gruzińskie – baletowy „Khorumi” oraz chór „Batumi”. Koncert zorganizowało Kudowskie Centrum Kultury i Sportu wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Melomani mieli nie lada gratkę oglądając taneczne i śpiewacze popisy artystów. Bez komentarza.
KSIĄŻKA
Biblioteczna Filia dla Dzieci w Kłodzku organizuje wiele atrakcji dla najmłodszych czytelników.
W ramach realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego cyklu „Podróże z książką” – odbyło się spotkanie z autorem „Kocich historii”, Tomaszem Trojanowskim.
W ramach projektu „Klub maluszka”, w Kawiarence Pod Książkami Agnieszka Urbańska przedstawiła nowości wydawnicze. Bez komentarza.
KAJAK
Wrocławski Klub Turystyki Kajakowej „Ptasi Uskok” – zainaugurował spływy kajakowe Nysą Kłodzką. Około dwustu uczestników miało do pokonania
w ciągu trzech dni imprezy, odcinki o łą-cznej długości 52 km. Pierwszy prowadził z Zabłocia koło Bystrzycy Kłodzkiej do Kłodzka, drugi z Kłodzka do Barda, a trzeci z Barda do Topolic. To się nazywa aktywny wypoczynek!
OCHOTNICY
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku prowadzi nabór drugiego turnusu służby przygotowawczej. Pierwszy nabór miał miejsce w marcu br. W pierwszym etapie ochotnicy składali w WKU wnioski o powołanie do służby przygotowawczej. Miały miejsce również rozmowy kwalifikacyjne, wizyta w pracowni psychologicznej w Kłodzku w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do służby. Płeć piękna ubiegająca się o służbę, skierowana została dodatkowo do Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu, aby otrzymać orzeczenia o zdolności do służby. Przez okres szkolenia ochotnik otrzymuje uposażenie przysługujące żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych (960 zł brutto). Dodatkowo po zakończonej służbie przygotowawczej otrzyma odprawę pieniężną w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (2000 tys. zł). Szału nie ma.
POCISK
W Woliborzu, gmina Nowa Ruda, 35-latek natrafił na polu ornym na… niewybuch z II wojny światowej.
Konkretnie pocisk artyleryjski, głowica kaliber 150 mm. No to się porobiło.
NERWUSEK
Funkcjonariusze z Bystrzycy Kłodzkiej zatrzymali nadpobudliwego jegomościa, który rozładowywał napięcie – dewastując mienie publiczne. Nerwusek zniszczył elektroniczny ekran informacji turystycznej, uszkodził dwie szyby w sklepie odzieżowym oraz połamał ławkę w parku. 25-latkowi grozi kara 5 lat pozbawienia wolności, a także pokrycie w wyniku jego działań strat. Zapewne nie ukoi to jego nerwów…
HALA
W kłodzkim Ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza Kłodzka Michała Piszko z dyrektorem Zakładu Karnego w Kłodzku mjr Krzysztofem Krasowskim. Głównym tematem była ocena poziomu zaawansowania procedury zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta. Wniosek taki złożył poprzednik mjr Krasowskiego, a był podyktowany inicjatywą budowy hali produkcyjnej na terenie kłodzkiego zakładu karnego, w której pracę znajdzie kilkudziesięciu osadzonych oraz cywilni fachowcy z branży metalowej. Budowa hali ma być finansowana ze środków Funduszu Aktywizacji Osadzonych w ramach programu „Praca dla więźniów”. Bez komentarza.
CHODNIKI
W Nowej Rudzie-Słupcu oddano do użytku ponad 350 m nowych chodników. Wyremontowane ciągi pieszych przy ulicy Kombatantów oraz Akacjowej, kosztowały 121 tys. zł. Uroczystość oddania chodników do użytku publicznego odbyła się w obecności burmistrza Tomasza Kilińskiego, radnych oraz wykonawcy. Gratulacje!
DROGI
Obradujący w Ostrawie w Czechach Komitet Monitorujący Program Interreg V-A Republika Czeska-Polska, przyznał projektom powiatu kłodzkiego dofinansowanie na transgraniczne inwestycje drogowe w kwocie 27 mln zł. Ponad 6,5 mln euro zostanie przeznaczone przez powiat w latach 2017- 2019 na remonty oraz modernizację dróg w gminach Radków, Duszniki Zdrój, Szczytna, Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie. Wow.
ULTRAMARATON
Pełniący służbę w Zakładzie Karnym w Kłodzku, sierż. Artur Baszczyszyn – jako jedyny reprezentant powiatu kłodzkiego stanął na starcie jednego z najtrudniejszych ultramaratonów w Polsce „Setki Komandosa”. Kudowianin pokonał dystans 100 km w 14,5 godziny. Gratulacje!
ODPADY
W związku z programem rządowym „Rodzina 500+”, zdecydowanie wzrósł „dobrobyt” w wielu rodzinach. W Bystrzycy Kłodzkiej ów „dobrobyt” jest widoczny po mniejszej ilości osób z miasta oraz gminy, które przychodzą do Ośrodka Pomocy Społecznej po wsparcie finansowe bądź rzeczowe. To nie koniec, „dobrobyt” odnotowuje także bystrzycki Zakład Usług Komunalnych - w związku z poprawą sytuacji materialnej przybywa odpadów komunalnych odstawianych przez mieszkańców. Wow.
KIEROWCA
Policjanci z Kłodzka zatrzymali nietrzeźwą kobietę, która prowadziła samochód na krajowej ósemce, przekraczając dopuszczalną prędkość. Okazało się, że niewiasta ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Badanie alkomatem wykazało, że 50-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego ma ponad 2 promile alkoholu. Ach, ta słaba płeć…
POCIĄG
Poszukiwacze „złotego pociągu” nie odpuszczają i z uporem tropią pociąg – widmo. Biedaki, łapią się wszelkich możliwych sposobów – skorzystali z pomocy kudowskiego radiestety Stanisława Wołowca. Radiesteta jest emerytowanym nauczycielem matematyki, od lat zajmuje się lokalizowaniem obiektów oraz cieków wodnych. Wołowiec przemierzył m.in. Góry Stołowe, ujawniając w nich istnienie podziemnych korytarzy, którymi uchodzą potoki, co powoduje, że wiele rejonów tego masywu usycha. Zdaniem radiestety poszukiwania w Wałbrzychu „złotego pociągu”, odbywają się w złym miejscu, wskazany ślad jest sfałszowany. Według ustaleń Wołowca, obok dawnego folwarku przy zamku Książ znajduje się wlot torowiska, którym poruszały się pociągi. Tam należy przenieść poszukiwania. No i wszystko jasne.

Wydania: