A co tam w Różanym Dworze... Panie Dzieju

Autor: 
Monika Maciejczyk
Wieczór autorski Dariusza Pawlickiego.jpg

A w Różanym Dworze… Dariusz Pawlicki – pisarz,eseista, poeta, członek Związku Literatów Polskich i promocja Jego nowej książki wydanej przez jedną z najlepszych oficyn wydawniczych w kraju – krakowską ,,Miniaturę”. Nowa książka D. Pawlickiego to zbiór 13 esejów i zapraszam Państwa do lektury tej wyjątkowej na księgarskim rynku pozycji. Autor tchnął w niewielkich rozmiarów książkę ogromne pokłady wiedzy. Wiedzy, która dostępna jest eksploracji przez Czytelnika. Z czym kojarzy się większości z nas filozofia? Z całą pewnością fun-kcjonuje w znaczeniu popularnym jako antonim ciekawego spędzania czasu.
A tu… nie. Wielkie i ogromne… nie. To filozofia dnia, lat i epok. Filozofia żywa, z której dobrodziejstw można korzystać do woli. To sposób na kontemplację czasu, do której namawia autor. Jedno zdanie z książki „Fragmentaria” powoduje uruchomienie procesu myślowego, wywołując wiele skojarzeń, które odnajdziecie Państwo we fragmentach … własnego życia. Tak, tak … ta maleńka książka, choć wydana przez ,,Miniaturę” – miniaturą nie jest, ponieważ czytać ją będziecie dłużej niż inne wielkie dzieła księgarskie.
Przyznam się, że największym szacunkiem darzę twórców, którzy pojęli tę wielką sztukę wstrzymania pędu czasu i kontemplacji. Smak chwil, którym można delektować się w zaciszu bibliotek domowych. Bezcenne. Myśli, które generują „Fragmentaria” Dariusza Pawlickiego prowadzą ku mądrości. Odkrywają przed nami lądy znane i nieznane. Studiujmy więc nową powieść, bowiem filozofia to... nauka o mądrości. Spotkanie autorskie Dariusza Pawlickiego zgromadziło w Saloniku Literackim Różany Dwór gremium Gości słuchających naszego twórcę, a także opowiadających o własnych jakże pięknych, a czasem bolesnych wspomnieniach sprzed lat. Zatrzymaliśmy na chwilę … czas. Czas tak spokojnie płynący w atmosferze serdeczności i bliskości. W klimacie dawnej polskiej kultury dworskiej. Gośćmi Salonu byli tym razem – poetka polska Zofia Mirska wraz z małżonkiem Andrzejem Mirskim, poeta Jerzy Stasiewicz z Opola, Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, historyk, archiwistka, kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, publicystka, wraz z małżonkiem Mirosławem Awiżeniem, dziennikarzem, wydawcą Gazety Prowincjonalnej „Brama”; Henryk Grzybowski działacz na rzecz kultury, archiwista, literat; Sylwia Biernacka studentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Opolu (sopran); Dorota Strug – ekonomista, a także Małgorzata Wąsowicz – muzealnik, nauczycielka, fotografik oraz Iwona Kasztelan – filmowiec. I ja tam też byłam, wszystkich serdecznie gościłam … miód i wino piłam

Wydania: