W kilku zdaniach - Szczytna

Autor: 
D. Chmielarz
dch1.jpg
książka w ciemno.jpg

* Bieg Wilczym Tropem.
W Szczytnej odbył się po raz drugi, na dystansie 1963 m, w centrum miasta.
O organizację zadbał MOK. W biegu wzięło udział ponad stu uczestników: młodzież, dorośli, grupy koleżeńskie, rodziny, rodzinne klany. Niektórzy przyszli, żeby sprawdzić się w biegu, inni dla sportu, jeszcze inni, aby w ten sposób upamiętnić tych, którzy dla swoich idei poświęcili życie. O niektórych z nich wspomniał w apelu pamięci proboszcz Piotr Lipski. Ruszyli po krótkiej rozgrzewce, po dotarciu na metę wszyscy otrzymali pakiety startowe, medale pamiątkowe; chętni mogli upiec nad ogniskiem kiełbaski. Impreza sama w sobie celowa, ale… nie pozbawiona podtekstów propagandowych. I ta złotówka do puszki przy wpisaniu się na listę, i ta cisza podczas odtwarzania melodii hymnu państwowego.
Seniorzy w Szczytnej się nie nudzą.
Oprócz stałych – co dwa tygodnie – spotkań w Strefie Seniora w Bibliotece Publicznej, oprócz cotygodniowych wędrówek „Włóczykijów”, ćwiczeń w hali sportowej, od około miesiąca uczestniczą seniorzy w zajęciach taneczno-sportowo-rekreacyjnych organizowanych w MOK-u. Bractwo Rycerskie natomiast daje mieszkańcom miasta możliwość obcowania z ciekawymi ludźmi, organizując spotkania autorskie. Trzeba stwierdzić z satysfakcją, że coraz więcej osób jest tymi zajęciami zainteresowanych.
* Dzień Kobiet po nowemu?
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego uczczono święto kobiet niby tak samo jak zwykle, ale w nieco innej, bardziej „świadomej” atmosferze. W przygotowanym przez uczniów programie pokazano, jak rola i sytuacja kobiet zmieniały się przez wieki i w jaki sposób w tej zmiennej sytuacji znajdowali się mężczyźni. Stroje i scenki rodzajowe doskonale spełniły swoje zadanie. Wszystkie dorosłe panie na tym spotkaniu otrzymały okolicznościowe laurki. Miło było.
* Na naukę nigdy nie jest za późno.
Kilkadziesiąt osób, w większości seniorów, od kilku tygodni uczy się w ramach unijnego projektu języka angielskiego lub niemieckiego. Zajęcia odbywają się w salach szkoły podstawowej, w kilku grupach, dwa razy w tygodniu. Wśród motywów chęci znajomości języków obcych wymienić należy przede wszystkim posiadanie przez wielu uczestników zajęć obcojęzycznych wnuków, członków rodziny lub po prostu zyskanie możliwości porozumiewania się w czasie zagranicznych podróży.

Wydania: