W kilku zdaniach wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
danka.jpg
ELEWACJA2.jpg

Zanosi się na nową cykliczną imprezę samochodową.
W niedzielę 12. lutego amatorzy jazdy na łyżwach ustąpili miejsca na lodowisku samochodom zdalnie sterowanym. Dzięki porozumieniu pasjonatów tego sportu, burmistrza M. Szpaniera i zaangażowaniu kilku innych osób odbyły się w Szczytnej zawody AIS RACE 2017 PUCHAR BURMISTRZA SZCZYTNEJ. Wzięło w nich udział 30 kierowców w trzech klasach: Amator – 17 osób, Ju-nior – 4 osoby i Open – 9 kierowców. Jak twierdzili organizatorzy – pasjonaci: Artur Gazda, Paweł Michalski, Ireneusz Działkowski, frekwencja była bardzo duża. Także widzów, bo przez cały czas trwania zawodów przewinęło się ich około 200. MOK zadbał o techniczną obsługę zawodów i napoje oraz ciepły posiłek; Jerzy Król z właściwą sobie swobodą prowadził imprezę; zawodnicy starali się jak najbardziej sprawnie prowadzić swoje modele, a obserwatorzy mieli doskonałą zabawę. Pierwsze miejsca w swoich klasach zdobyli: Wiktor Wilk, Jakub Gazda i Ireneusz Działkowski.
- Niektórzy mówią, że modele samochodowe zdalnie sterowane to zabawki dużych chłopców, ale dla nas jest to pasja, styl życia, wymagający i czasu, i zaangażowania, i często dużych pieniędzy; jeden model może kosztować czasem więcej niż samochód osobowy – wyjaśnia Artur Gazda (40+), mieszkaniec gminy Szczytna. Na co dzień prowadzę bazę noclegową w Wolanach, z tego żyję, a modele? – bez tego żyć nie umiem.
Tak się składa i jest to oczywiste, że „duzi” chłopcy swoją pasją zarażają swoje dzieci, co było widoczne także na tych zawodach. - Pomyślimy o zorganizowaniu podobnej imprezy w okresie letnim – zdradził Burmistrz.

Jest szansa na centrum edukacyjne.
A jednak Szczytna będzie mogła jeszcze w tym roku zacząć prace przy rozbudowie SP im. Orła Białego i stworzyć centrum edukacyjne, które zapewniłoby opiekę i naukę wszystkim młodym ludziom, objętym obowiązkiem szkolnym. Projekt dotyczący tej inwestycji otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest wart ponad 5,5 mln zł, dofinansowanie wynosi 4,7mln zł. Przetarg na budowę tej inwestycji planuje się ogłosić na początku marca i jeszcze w tym roku rozpoczęłyby się prace, a we wrześniu roku 2018 nowy obiekt przyjąłby uczniów. W rozbudowanej szkole znajdować się będzie 14 sal lekcyjnych, gabinety dla nauczycieli, szatnie, biblioteka, winda.
Problemy z zapewnieniem uczniom właściwych warunków nauki nękały lokalne władze niemal zawsze. Pomysł zbudowania nowej szkoły podstawowej pojawił się w latach 80. XX wieku. Powstała makieta obiektu, mieszkańcy Szczytnej opodatkowywali się na ten cel, rozprowadzane były cegiełki. Po denominacji złotego, z uzbieranych pieniędzy zrobiło się tyle, że starczyło jedynie na niewielkie zakupy do istniejących szkół pomocy naukowych, o czym zadecydowała Rada Miejska. Na początku 20. wieku pojawił się pomysł, tym razem zrealizowany, na budowę hali sportowej i zyskanie przy okazji nowych pomieszczeń dla gimnazjum. Gdy znowu zrobiło się ciasno w placówkach oświatowych, powstał pomysł rozbudowy szkoły podstawowej. Pierwszy wniosek na ten cel złożono w 2008 roku w ramach środków z RPO; bez oczekiwanego rezultatu. Udało się w tym roku. Daje to szansę stworzenia centrum edukacji, a tym samym rozwiązania choć w części problemów szeroko pojętej edukacji.

Propozycje nie do odrzucenia.
* W ramach projektu „Nowe kompetencje – Nowe szanse” kilkadziesiąt osób z gminy Szczytna, spełniających określone kryteria, będzie mogło wziąć udział w około rocznym kursie języka niemieckiego lub angielskiego, zakończonego egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Rekrutacja chętnych już się rozpoczęła; chętnych nie brakuje.
* Na okres dwutygodniowych ferii zimowych Biblioteka Publiczna, MOK, SP przygotowały tak wiele propozycji, zależnie od wieku, zainteresowań i możliwości, że najbardziej wybredny młody człowiek znajdzie wśród nich coś dla siebie. Także seniorom zaproponowano nowe możliwości dbania o kondycję czy rozwijania zainteresowań. I nie tylko na ferie.

Wydania: