Przystanek kultury z Agnieszką Gil

Autor: 
inf. BPGK
3PKSZG.jpg

W ramach „Drugiego przystanku kultury” Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zrealizowała spotkanie z wrocławską pisarką dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Agnieszką Gil. Do jej poczytnych tytułów należą m.in.: „Dziki szczaw”, „Herbata z jaśminem”, „Szkice z życia”, czy też „Układ nerwowy”.
- Jednym z najważniejszych zadań naszej instytucji jest popularyzacja książek i ich twórców, poprzez ideę spotkań autorskich i wieczorów poetyckich. Spotkania te mają już ugruntowaną pozycję na terenie gminy Kłodzko, a pozytywne efekty z organizowania i uczestniczenia w nich są nie do przecenienia – mówi Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.
Podczas spotkania w bibliotece w Szalejowie Górnym, autorka opowiadała o początkach swojej kariery pisarskiej. Jej pierwsze opowiadanie „Przygoda na basenie” zostało opublikowane w antologii „Wesołe historie”. Było to wydarzenie, które zmotywowało ją do dalszego pisania. Agnieszka Gil prowadzi również warsztaty literackie z dziećmi i młodzieżą, co zaowocowało  szybkim  nawiązaniem bardzo dobrego  kontaktu z uczniami miejscowej Szkoły Integracyjnej. Angażując uczniów  do zabawy w kalambury o ulubionych książkach, wprowadziła przyjazny nastrój. Wesoła zabawa okazała się „strzałem w dziesiątkę”, zintegrowała wszystkich i pozwoliła wprowadzić radosne nastroje. Ciąg dalszy był jeszcze bardziej absorbujący. Pisarka, nawiązując do swego życiowego doświadczenia przy wymyślaniu fabuły pisanych książek, zaprosiła uczestników do oryginalnej i pomysłowej zabawy – wspólnego stworzenia bajki. Zainicjowała opowiadanie historii, do której każdy mógł dodać swój fragment. Wszyscy szybko puścili wodze fantazji, natomiast zawiłe losy bohaterów zaczęły powoli dorównywać popularnym telenowelom, komikom, horrorom. Uczestnicy zadawali pisarce mnóstwo pytań o jej życie, rodzinę, zwierzęta, pomysły na nowe książki. Ten przystanek kultury z książką zaowocował „zamówieniem” na kolejne tego typu działania – reasumuje pani bibliotekarka Monika Fedak.

Wydania: