Niemal jak w kinie

Autor: 
Ewa Chalecka
Foto: 
Archiwum NFM
2017_02_02_Jak w kinie_fotBoguśBeszłej_LO_res-33.jpg

Drugiego lutego w sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki wystąpiły dwie artystki doskonale znane publiczności Ziemi Kłodzkiej – Magdalena Kulig i Magdalena Blum. Towarzyszył im doskonały niemiecki kwartet saksofonowy Clair Obscur.
Śpiewaczka Magdalena Kulig i pianistka Magdalena Blum to artystki, które wielokrotnie występowały na Ziemi Kłodzkiej. Obie są lauretkami Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2012 za płytę Elegie. W Narodowym Forum Muzyki artystki zaprezentowały się w towarzystwie charyzmatycznego kwartetu Clair Obscur. Niemiecki zespół charakteryzuje niepowtarzalne brzmienie – momentami gra artystów przypomina jeden instrument prezentujący niezwykle bogatą gamę tonów. Według samych muzyków ich gra przypomina światłocień czyli technikę malarską wywodzącą się z renesansu. Muzyczny światłocień budują jasne i ciemne tony, które symbolizują w grze elementy ziemskie i niebiańskie. Dwubiegunowość grupy odnaleźć można zarówno w brzmieniu jaki i w samym składzie zespołu. Ciepłe, intensywne i czyste brzmienia kontrastują z ostrością, siłą i elementami agresji. Warto zaznaczyć, że grupę tworzą dwie panie
i dwóch panów, co pozwala muzykom na wytworzenie wyjątkowej w odbiorze energii. Do berlińskiego zespołu należą: Kathi Wagner (saksofon barytonowy), Christoph Enzel (saksofon tenorowy), Maike Krullmann (saksofon altowy), Jan Schulte-Bunert (saksofon sopranowy).
Podczas wrocławskiego koncertu artyści zaprezentowali interesujący i zaskakujący repertuar, który zbudowały specjalnie przygotowane aranżacje autorstwa m.in. T. Corneliusa i Ch. Enzla.
W programie koncertu znalazły się m.in. kompozycje Kilara, Poulenca, Faure, Karłowicza, Bernsteina, Glassa i Mahlera. Kolejnymi niezwykle ciekawymi propozycjami były utwory Thomasa Corneliusa (Drei Gebete, Northern Lights), prywatnie męża Magdaleny Kulig. Cornelius jest m.in. autorem muzyki do blisko trzydziestu filmów stworzonych dla niemieckich stacji telewizyjnych. Jego cykl Drei Gebete (Trzy modlitwy), choć w oryginale jest przeznaczony na chór, w Narodowym Forum Muzyki zabrzmiał w aranżacji na kwartet saksofonowy. Natomiast utwór Northern Lights (Zorza polarna) zainspirowany feerią poruszających się świateł we Wrocławiu został wykonany premierowo.
Również publiczność Ziemi Kłodzkiej będzie mogła posłuchać repertuaru wrocławskiego koncertu. Szczegółowe informacje o planowanym koncercie już niebawem pojawią się w prasie i na plakatach.

Wydania: