LeśmiaNowe rymy z uRokiem kłodzkim

Autor: 
Mariola Kowalcze

Ciąg dalszy świętowania urodzin wyjątkowego twórcy już nastąpił. Mamy jubileuszową sieć Leśmiana, nawet życzenia z Zamościa. Przecież to porządne miasto, które ceni, pamięta o poecie, choć raczej bez wzajemności. Nieważne. Ale zamojski event na 140 mistrza był wyjątkowo huczny i pięknie otworzył samozwańczy Rok Leśmiana.
A dlaczego Kłodzko? Dużo skromniej, lecz mimo wszystko. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć. To przecież wybitny i oryginalny poeta, prozaik, tłumacz, eseista, przedstawiciel dwóch epok literackich przełomu XIX i XX w., choć niedoceniany w pełni, pomijany przez sobie współczesnych. Marzyciel o wielkiej wyobraźni, wrażliwości i osobliwym języku poetyckim. Dla niektórych za bardzo awangardowy. „Koszmar tłumacza” według Stanisława Barańczaka. Zbyt trudny w translacjach przez „cudotwory słowotwórcze” – jak to trafnie ujął Mieczysław Jastrun.
W Kłodzku nigdy nie był! A jednak... Mamy swój lokalny pretekst 50-letni. Może bez słynnego „Malinowego chruśniaka”, za to z VI Kłodzką Wiosną Poetycką dedykowaną Bolesławowi Leśmianowi. Do tego unikatowe „mowy leśmianowskie” w małym nakładzie i grafiką Witolda Turkiewicza (Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko 1968).
By rozweselić kłodzczan i pokłonić się poecie zapraszamy do udziału w interaktywnej wystawie „Dusiołki, ludzieńki i inne kłodzkie zmory wiosenne. Powrót Leśmiana”. Co w ofercie? Dużo i zabawnie. Bo poeta powraca „po długiej rozłące”, zagości do września za „drzwiami” wypożyczalni kłodzkiej biblioteki przy pl. B. Chrobrego 1. Można przysiąść przy wielkim poecie słusznego wzrostu, porozmawiać „na migi i śmigi”, poczytać, dać się ponieść artystycznej fantazji, pobawić się słowem. Tworzyć leśmianizmy i inne nowe rymy. Poznać życie i twórczość poety, nawet w wersji winylowej. Zgłębić kłodzką historię artysty. Zmajstrować swojego Dusiołka, jak kto woli, może być Bajdała, Świdryga czy inną ulubioną postać.
Bo to niewysłowiony uRok Bolesława Leśmiana, który wciąż inspiruje, działa na wyobraźnię, wzrusza. Wszystko od Dnia Wiosny, Poezji i Wagarowicza. Serdecznie z pasją zachęcamy na wszelakie wspólności i nowe rymy leśmianowe.

Wydania: