Jedyna taka impreza muzyczna w gminie Radków. Od wiązanki góralskiej po „Hallelujah”

Autor: 
inf. M. Matusz
przeglad03.jpg

Repertuar ludowy, chóralny śpiew, dźwięki orkiestry dętej, popularne utwory na każdą okazję… Przegląd Gminnych Zespołów Kultywujących Tradycje Muzyczne w Ścinawce Średniej pokazuje wielość oraz różnorodność, tak pod względem doboru repertuaru, jak i wieku wykonawców, grup muzykujących na terenie Gminy Radków. Tegoroczna edycja (17 lutego) była ósmą z kolei.
W ciągu roku możemy ich zobaczyć i posłuchać w różnych miejscach, przy rozmaitych okazjach, natomiast rzadko razem. Jedyną taką możliwość daje właśnie Przegląd Gminnych Zespołów Kultywujących Tradycje Muzyczne, który co roku odbywa się w Ścinawce Średniej za sprawą Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków im. K. Estreichera i Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie.
Ósmą edycję tego wydarzenia rozpoczęli młodzi wykonawcy. Podczas Przeglądu po raz pierwszy wystąpił duet akordeonowy: Kuba i Bartek Syrycowie
z Suszyny, którzy uczą się pod kierunkiem Zygmunta Szkretki. Zaprezentowali przekrój swojego repertuaru – od wiązanki góralskiej, przez hiszpańskie rytmy, po „Hallelujah” pamięci L. Cohena. Między innymi z tym ostatnim utworem wystąpiła także grupa uczniów sekcji wokalnej z GCKSiT pod kierunkiem Joanny Kołcz: Magdalena Sorus, Agnieszka Szwed, Emilia Antoszczyszyn, Rafał Simirski i Łukasz Wydra.
Podczas tegorocznego Przeglądu zaprezentowali się także: Chór „Laudate Dominum” z Tłumaczowa, Zespół Ludowy „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, Zespół Ludowy „Tłumaczowianie” z Tłumaczowa, „Tercet niekoniecznie geriatryczny i nie tylko” z Wambierzyc, Orkiestra Dęta z Wambierzyc oraz Zespół Ludowy „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej – poniekąd współgospodarze. Występy zakończyły się gromkimi oklaskami dla zespołów, m.in. od poseł Moniki Wielichowskiej, oraz okolicznościowymi podziękowaniami od burmistrza Jana Bednarczyka i dla gospodarza Gminy Radków od wykonawców i organizatorów Przeglądu za mocne wspieranie lokalnej kultury, w tym działalności zespołów. Wymienione grupy muzyczne to nie wszystkie, jakie działają na terenie Gminy Radków. Są jeszcze Chór „Cantus” w Wambierzycach i Kapela Góralska „Harnaś” w Radkowie, niestety – one w tym roku nie wystąpiły.
Doroczny Przegląd Gminnych Zespołów Kultywujących Tradycje Muzyczne w Ścinawce Średniej jest jednocześnie okazją do integracji samych zespołów przy poczęstunku, jakim kończy się każda impreza.

Wydania: