Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

AKADEMIA
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi Akademię Inspiracji – wykładowcami na „uczelni” są pracownicy, a także przedstawiciele instytucji współpracujących na rzecz uaktywniania rynku pracy i zmniejszania bezrobocia. Na zaproszenie władz samorządowych Bystrzycy Kłodzkiej z wykładów, które odbyły się w Ratuszu, skorzystali miejscowi przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji, które są zainteresowane możliwością zdobycia funduszy na tworzenie nowych miejsc pracy. Gratulujemy pomysłu!
REKORD
Nowa Ruda znalazła się w niechlubnej czołówce (12 miejsce) miejscowości w Polsce, w których został przekroczony roczny limit zanieczyszczeń powietrza. Chodzi zwłaszcza o pył zawieszony, będący efektem spalania opału najgorszej jakości. No, no, no.
KONGRES
W Kłodzku odbył się Kongres Inicjatyw Społecznych. Całodniowe przedsięwzięcie zaadresowane było do obywateli, którzy całe swoje życie związali z gminą otaczającą Kłodzko i aktywnie działają na jej rzecz. Spotkanie podzielone było na dwie części – pierwsza miała miejsce w sali widowiskowej Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Na spotkaniu omawiano m.in. wzajemne polsko-czeskie wpływy kulturalne oraz kulinarne na społeczną rzeczywistość. Ponadto mówiono o Programie Odnowy Wsi. Druga część i uroczysty obiad odbył się w ośrodku kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W trakcie biesiadowania głos mieli m.in. przedsiębiorcy, którzy zajęli się zagospodarowywaniem starych budowli. Wow.
POJAZD
Niewykluczone, że za jakiś czas służby miejskie w Lądku Zdroju, będą poruszać się po mieście pojazdami o napędzie elektrycznym. Obecnie trwa w kurorcie testowanie tego typu auta, pod względem przydatności w warunkach górskich oraz podgrórskich. Jak mówi wiceburmistrz miasta Grzegorz Szczygieł, samorząd dąży do ograniczenia niskiej emisji. Nic dodać, nic ująć.
AWANS
Z okazji Dnia Służby Więziennej w kłodzkim Zakładzie Karnym awansowano 39 funkcjonariuszy – ośmioro uzyskało promocję na wyższe stopnie oficerskie: 1 w korpusie chorążych oraz 30 w korpusie podoficerskim. Czwórce pracowników kłodzkiego Zakładu Karnego Minister Sprawiedliwości nadał Brązowe Odznaki „Za Zasługi w Pracy Penitencjarnej”. Gratulacje!
BIURO
Centralne Biuro Antykorupcyjne zainteresowało się gospodarką odpadami komunalnymi w Kłodzku. Szczególnie w kontekście aneksu zawartego z podmiotem świadczącym te usługi. Biuro zażądało udostępnienia przez władze miejskie odpowiedniej dokumentacji. No to się porobiło!
SUKCES
12-letni pianista Natan Szwedkowicz – uczeń Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, został złotym wirtuozem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, który odbył się w Sanoku. Pomysłodawcą, twórcą oraz dyrektorem projektu jest Janusz Ostrowski – wiceprezes zarządu Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, a przewodniczącym rady programowej – prof. Jarosław Drzewiecki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nauczycielka młodego pianisty – Angelika Rembowiecka została nagrodzona przez jury dyplomem za przygotowanie ucznia. Gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!
BATALION
Pluton z pierwszej kampanii zmechanizowanej, dowodzonej przez kapitana Krzysztofa Hanka, okazał się najlepszy w batalionowej rywalizacji o prymat. Prowadzona była ona w dwóch etapach: pierwszy obejmował 19-kilometrowy marsz na orientację oraz pętlę praktyczną. Drugi – zespołowy bieg patrolowy na 3 km i biegowy test siłowy. Batalion kłodzkich „górali” był w ostatnich trzech latach na najwyższych miejscach wśród wojsk lądowych. Gratulacje!
WSPARCIE
Przy udziale dofinansowania z budżetu lokalnego, realizowane będą w tym roku niektóre przedsięwzięcia z zakresu kultury, turystyki oraz sportu. Przedstawiciele zwycięskich ofert otrzymali certyfikaty z rąk starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia. Na zadanie związane z rozwojem turystyki kwota dotacji wyniosła 15 tys. zł, z kulturą – 49,5 tys. zł, ze sportem – 160 tys. zł.
O przyznanie dotacji ubiegały się kluby, stowarzyszenia, fundacje, organizacje. No, no, no.
ODKRYWCY
W Zespole Szkół w Międzylesiu gościli strażacy z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Spotkanie było związane z Festiwalem Klubu Młodego Odkrywcy, który jest organizowany co roku. Podczas Festiwalu uczniowie prezentują ciekawostki ze świata nauki. Strażacy w trakcie spotkania opowiadali m.in. o tym jak niebezpieczny jest czad i dlaczego tak ważne jest posiadanie w domach specjalnych czujników. Pokazali również jak spalają się niektóre produkty i czym należy je gasić. Bez komentarza.
ODPŁATNIE
W Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy Zdroju można skorzystać odpłatnie z poradni internistycznej. Pierwsza wizyta z EKG to jedyne –130 zł. Prawdę mówiąc, cena jak za wizytę u profesora, ale jak ktoś lubi… Służba zdrowia rzeczywiście jest chora!
ZLOT
W Polanicy Zdroju odbył się zlot Food Trucków – mobilne bary zjechały do Parku Zdrojowego. Oferta menu była bogata m.in. burgery, zapiekane bułki, gofry. Trzeba przyznać, że w „pomysłowości” zagospodarowania Parku Zdrojowego – Polanica wśród uzdrowisk wiedzie prym. Bez komentarza.
SZKOŁA
Jeszcze w tym roku gmina Szczytna ma w planach rozbudowanie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego. Wart 5,5 mln zł projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 4,7 mln zł. Jak mówi burmistrz Marek Szpanier, przygotowując projekt brano pod uwagę jeszcze gimnazjum, ale nawet teraz jak będzie w szkole podstawowej 8 klas to potrzebne jest minimum 19 sal lekcyjnym. Dzięki rozbudowie placówki ucz-niowie będą mogli się uczyć na jedną zmianę. Gratulacje!
PROGRAM
Gmina Bystrzyca Kłodzka ma w planie udział w programie modernizacji kotłowni (wymiany pieców) oraz systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych. Program będzie finansowany ze środków UE. Maksymalna dotacja możliwa do osiągnięcia wyniesie 85% wydatków związanych z wymianą kotła i modernizacją systemu grzewczego. Celem programu jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, pochodzącego z palenisk w budynkach mieszkalnych. Bez komentarza.
PRZEBUDOWA
Umowa zawarta pomiędzy marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim oraz starostą kłodzkim Maciejem Awiżeniem, zakłada przebudowę drogi powiatowej na odcinku Międzylesie – Przejście Graniczne w Niemojowie. W ramach inwestycji zaplanowano rozbiórkę kostki kamiennej i wykonanie nawierzchni asfaltowej, wyłożenie chodnika kostką betonową, gruntowną naprawę odwodnienia i zamontowanie barierek ochronnych. Przebudowa obejmie prawie 11 km drogi, a kwota przekazanego dofinansowania to ponad 5,5 mln zł. Nic dodać, nic ująć.
RÓŻA
Kolejne „Róże Kłodzkie” rozdane. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się podczas spotkania noworocznego w Pałacu w Żelaźnie. Gratulujemy laureatom!
OŚWIATA
Dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z gminy bystrzyckiej spotkali się z burmistrz Renatą Surmą i kierownikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Kornelią Wenc-Szumigalską. Spotkanie było poświęcone zmianom, jakie dotkną oświatę w związku z reformą od 1 września br. Bez komentarza.
KOMIN
Potrzebowano 15 kg materiału wybuchowego, aby wyburzyć komin znajdujący się na terenie byłych zakładów „Syntetyka” w Szalejowie Dolnym. Wyburzenie komina odbyło się w ramach zadania pod intrygująco brzmiącym tytułem: „Przygotowanie terenu pod inwestycje poprzez rozbiórkę obiektu poprzemysłowego w Szalejowie Dolnym”. Nic dodać, nic ująć.
WORKI
W Szczytnej trwa „wojna workowa”, wszystko za sprawą zmian w wydawaniu worków na śmieci – od początku roku nie przysługują one wszystkim mieszkańcom. Konkretnie nie otrzymują ich mieszkańcy należący do wspólnot. Jak wyjaśnia zastępca burmistrza Krzysztof Żak, na rok 2017 zostały wprowadzone zmiany w tym zakresie dotyczące wspólnot mieszkaniowych wyposażonych w pojemniki służące do gromadzenia frakcji selektywnych.
Ach ta Szczytna!

Wydania: