Zacznij od urodzin Leśmiana i złóż życzenia

Autor: 
Mariola Kowalcze
lesmian urodziny plakat.jpg

Wybierz się w Nieznaną podróż Sindbada-Żeglarza. Na razie Pierwsza przechadzka na 140. urodziny Poety. Bądź Ponad brzegami. Przynieś Trzy róże i Pieśni mimowolne. To będą twoje życzenia a nie Poematy zazdrosne. Napisz i zostaw nie W malinowym chruśniaku tylko w kłodzkiej bibliotece. Niech to będzie Wspomnienie – ukłon za Dzieła zebrane a nie Zmory wiosenne, lecz VI Kłodzkie Wiosny Poetyckie i mowy leśmianowskie. Nie bądź jak Oddaleńcy czy Głuchoniema. Zrób coś Dla legendy. Ta oto godzina wybija 22 stycznia, bo przecież Niedziela urodzinowa. To nie jest Rok nieistnienia Bolesława Leśmiana tylko Powrót. Bądź jak Bajdała, Garbus, Świdryga i Midryga, Pan Błyszczyński i więcej niż Dwoje ludzieńków, no chyba, że wolisz swojego zmajstrować Dusiołka. To Prośba, Spojrzystość i nasz wspólny Fragment.
I niech się dzieje kłodzka Baśń, co się sama bez końca wysnuwa / Po to, aby się nigdy nie dosnuć do końca!....
To początek świętowania na 140. rocznicę urodzin, 80. śmierci, jeszcze 60. kłodzką. Potem już Dusiołki i inne Postacie oraz różne leśmianizmy z wystawą za drzwiami od pierwszego Dnia Wiosny, Poezji i Wagarowicza w holu kłodzkiej biblioteki. Zapowiedź niespodzianek później. Póki co Namowa do sładania życzeń wielkiemu poecie, prozaikowi, krytykowi literackiemu i twórcy dwudziestolecia międzywojennego na dobry początek Rozmowa Dla legendy.
Na urodzinowe Wyznania spóźnione czeka do Takiej wiosny rzetelnej... zielone pudło w wypożyczalni, projekt szykowany Mimochodem bez namowy.
Niech się spełni życzenie zapisane piórem Leśmiana Wracam, wracam po długiej rozłące. Zapraszam serdecznie na Spotkanie i Podróż literacką.

Wydania: