Wydarzenia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej (XII 2016 - I 2017)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
okładka-zdroje.jpg
szkło1.jpg
szkło2.jpg
zdroje1.jpg

Od grudnia 2016 r. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej czynna jest wystawa szkła artystycznego pt. „Szklane światy”, prezentująca twórczość Stefana Sadowskiego, wybitnego artysty tworzącego w szkle.
Na ekspozycji, zorganizowanej z okazji jubileuszu 50-lecia działalności twórczej S. Sadowskiego, znalazły się prace powstałe głównie w ostatnim okresie, w prywatnym atelier oraz wybrane pozycje z lat 90. ub.w. Wystawa nie stanowi więc „próby retrospektywnego ukazania drogi artysty i dorobku Jubilata”, a jest – jak podkreśla komisarz wystawy Lucyna Świst w wydanym katalogu – „demonstracją tego co chce nam sam pokazać obecnie”. Koneserzy sztuki artysty, mogli także uzupełnić przegląd jego twórczości na stałej muzealnej wystawie, na której prezentowane są prace pochodzące z wcześniejszego okresu. Od lat bowiem Muzeum Ziemi Kłodzkiej zajmuje się problematyką szklarską w jej historycznym i artystycznym as-pekcie, w efekcie czego powstała wspaniała kolekcja współczesnego unikatowego i użytkowego szkła, autorstwa artystów – szklarzy działających w latach 70-90. ub.w. w funkcjonujących wówczas hutach na Ziemi Kłodzkiej. Część tej kolekcji od 1996 r. prezentowana jest na stałej ekspozycji „Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle historii i tradycji szklarstwa Ziemi Kłodzkiej”.
Przedstawione na jubileuszowej wystawie prace Stefana Sadowskiego, to rzeźby w szkle – wykonane w technice fusingu – zaskakujące kształtem, zachwycające wewnętrznymi barwami i światłem. W niektórych obiektach artysta zastosował łączenie szkła z bryłami kamienia – granitem i marmurem, osiągając w ten sposób efekt trójwymiarowości. Nie sposób nie zgodzić się z oceną komisarza wystawy: „Jego rzeźby są niepowtarzalne i nacechowane osobistymi przeżyciami i emocjami – ukazują talent, pasję i niezwykłą wyobraźnię autora. Nieoczekiwanie odnajdujemy w nich metaforyczne odniesienia do świata natury oraz otaczającej nas rzeczywistości, czynione przez mądrego i wrażliwego obserwatora, zaskakującego humorem i szczyptą przekory”.
Zapraszam serdecznie do obejrzenia wystawy – to ostatnia okazja, bowiem wystawa czynna będzie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej tylko do końca lutego.
Autorem oprawy plastycznej wystawy i katalogu był Cezary Twardowski.
***
20 stycznia 2017 r. odbyło się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej spotkanie z okazji promocji publikacji pt. „Zdroje ziemi kłodzkiej na dawnej karcie pocztowej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej”.
Muzealna kolekcja filokartystyczna liczy obecnie ponad 2 tys. dawnych kart pocztowych. Niemal wszystkie miejscowości Ziemi Kłodzkiej reprezentowane są w tym zbiorze. W 2010 r. Muzeum wydało pierwszy album przedstawiający fragment zbiorów – z widokami Kłodzka. W drugiej publikacji, wydanej pod koniec 2016 r., zaprezentowane zostały kurorty Ziemi Kłodzkiej – Lądek, Kudowa, Duszniki, Długopole i Polanica. Spośród blisko 600 dawnych pocztówek, pozyskanych przez Muzeum, na których utrwalone zostały fragmenty zdrojów Ziemi Kłodzkiej, w albumie znalazła się część (ponad 100 szt.) najbardziej reprezentatywna, ukazująca elementy kreujące przestrzeń uzdrowiska. Dawne pocztówki z widokami kurortów są szczególnie urokliwe, oddają panujący w nich specyficzny klimat. Na tle charakterystycznej dla tego typu miejscowości architektury (kurhausy, pijalnie, łazienki, hale spacerowe) i parków zdrojowych podziwiamy ówczesnych kuracjuszy.
Spotkaniu towarzyszyła także wystawa prezentująca znaczną część zbiorów dawnych kart pocztowych z widokami zdrojów Ziemi Kłodzkiej. Głównym punktem programu uroczystości był wykład dra Jacka Dębickiego, pracownika naukowego Wydziału Historii Śląska Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalisty z zakresu historii uzdrowisk, autora książki pt. Kulturowe aspekty sudeckich uzdrowisk obecnego regionu dolnośląskiego w XVII-XVIII wieku. J. Dębicki część swego wystąpienia poświęcił omówieniu stanu badań w zakresie prezentowanej tematyki, krytyczne odnosząc się do niesprawdzonych i wręcz wymyślonych informacji przekazywanych przez niektórych badaczy, które niestety powielają inni, nie przeprowadzając koniecznej weryfikacji. Przekazał także ważną ciekawostkę, którą wyczytał w Glaciographii G. Aeluriusa: otóż autor tej kroniki hrabstwa kłodzkiego z około 1625 r. wymieniał nie pięć, a aż dwanaście miejscowości, w których występowały wówczas źródła wody mineralnej.
W dniu spotkania – jak przystało na promocję – album „Zdroje” można było nabyć po promocyjnej cenie.
Autorem publikacji, która wydana została w wersji językowej polsko-niemieckiej jest Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, tłumaczenia na j. niemiecki – Małgorzata Ziemacka, reprodukcje pocztówek wykonał Tomasz Gmerek, a skład i przygotowanie do druku – Robert Bartlewski.
***
Miło nam poinformować także, że jedna z ciekawszych ostatnich wystaw muzealnych pt. „Martwa natura jak żywa”, która była atrakcją Nocy Muzeum w Kłodzku w 2015 r., nadal – jako wystawa objazdowa – jest prezentowana. Po pokazie w Muzeum Ziemi Kępińskiej oraz w Muzeum w Wałbrzychu, obecnie – od stycznia do początku kwietnia – można ją oglądać w Muzeum w Kaliszu. A więc kłodzkie zbiory przybliżamy teraz mieszkańcom Kalisza. Dla przypomnienia: autorką tej wystawy jest Joanna Stoklasek-Michalak.

Wydania: