Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

NADLEŚNICZY
Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie – Marian Rymarski został odwołany ze stanowiska bez podania przyczyny przez Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych we Wrocławiu. Jest to o tyle ciekawe wydarzenie, że były już nadleśniczy, był wyjątkowo dobry na swoim stanowisku. Pod jego rządami, jednostka odnotowywała same sukcesy, m.in. z powodzeniem realizował program małej retencji na obszarach leśnych, pozwalający zatrzymać wody opadowe i tym samym zmniejszyć zagrożenie powodziowe w Dolinie Górnej Nysy oraz Kotlinie Kłodzkiej. Bez komentarza.
BAL
W Skrzynce (gmina Lądek Zdrój), w miejscowej świetlicy odbył się noworoczny bal przebierańców dla najmłodszych mieszkańców. Inicjatorem imprezy była rada sołecka, która zapewniła uczestnikom moc wrażeń, m.in. przybycie Mikołaja z prezentami oraz słodki poczęstunek. No, no, no.
FESTYN
W Siennej (gmina Stronie Śląskie) miał miejsce Zimowy Festyn Policyjny. Podczas imprezy trwało nie tylko współzawodnictwo narciarskie, ale również relaks dolnośląskich policjantów i ich rodzin.
W trakcie Festynu burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma decyzją Zarządu Głównego Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Policjantów, została odznaczona Medalem XXV-lecia tej organizacji. Jest to dowód uznana za doskonałą współpracę w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa mieszkańców gminy, którą kieruje. Gratulacje!
RECITAL
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zorganizował koncert kolęd. W trakcie koncertu wystąpił chór „Concerto Glacensis”, miały miejsce prezentacje pastorałek przez zespoły śpiewacze a przysłowiową wisienką na torcie stał się minirecital włodarza miasta – Renaty Surmy. Pani Burmistrz jak widać: tańczy, śpiewa i haftuje…
SZLAK
Nachod i Kłodzko nie od dzisiaj łączy szlak – zwany niegdyś bursztynowym, który prowadził od Adriatyku nad Morze Bałtyckie. Miasto Nachod wpadło na pomysł, aby opracować i zrealizować wspólnie z Kłodzkiem projekt, którego celem będzie promowanie historii, a także znaczenia Bursztynowego Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem interesu Nachodu oraz Kłodzka. Zainteresowanie projektem wykazała także słoweńska miejscowość Ptuj oraz łotewska Bausuka. W związku z projektem w Kłodzku odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Nachodu i Kłodzka, którego celem było skonkretyzowanie zamierzeń oraz przygotowanie porozumienia o współpracy w tym zakresie. Gratulujemy pomysłu!
ORKIESTRA
W tym roku na Ziemi Kłodzkiej odnotowano rekordowe zbiórki pieniędzy podczas trwania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W Bardzie zebrano 6,5 tys. zł, w Radkowie około 10,2 tys. zł, w Bystrzycy Kłodzkiej była to kwota 20,5 tys. zł, zaś w Dusznikach Zdroju 17 tys. zł.
Tegoroczna Orkiestra zbierała pieniądze na pomoc medyczną dla dzieci oraz lepszą opiekę dla seniorów. Gratulacje!
PODKOWA
Podczas corocznego spotkania władz samorządowych z przedsiębiorcami działającymi na terenie gminy kłodzkiej – sześcioro zostało wyróżnionych „Podkowami Sukcesu”. Nagrody wręczali: wójt Gminy Kłodzko – Stanisław Longawa oraz przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Tur. Gratulacje!
WÓZ
W grudniu ubiegłego roku do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dusznikach Zdroju trafił wart 700 tys. zł średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Niestety pojazd do tej pory nie był jeszcze używany, ponieważ nie mieści się w garażu remizy i obecnie przechowywany jest na terenie dusznickiego Zakładu Komunalnego. I to by było tyle w temacie…
GRYPA
W jednym z gospodarstw na terenie Kudowy Zdroju wykryto wirus ptasiej grypy. Powiatowy lekarz weterynarii uspokaja – żadnego zagrożenia dla ludzi nie ma. Uff.
SPOTKANIE
Jak co roku w Szczytnej miało miejsce Spotkanie Noworoczne, organizowane przez burmistrza miasta i gminy Szczytna – Marka Szpaniera. Jak zawsze nie zabrakło podsumowań oraz podziękowań. Wręczone zostały także nagrody w konkursach organizowanych przez gminę. Ach ta Szczytna!
PROJEKT
Podczas XI sesji Rady Powiatu Kłodzkiego zaprezentowany został projekt budżetu na 2017 rok, a także projekt wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017 - 2028 w powiecie kłodzkim. Na podstawie obliczeń przyjmuje się, że dochody zasilające budżet powiatu w 2017 roku wyniosą około 193 581 425 zł, z czego 28% to dotacje celowe, fundusze oraz inne źródła, kolejne 28% to dochody własne, a 44% to subwencje. Wow.
ZŁODZIEJ
Policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej w wyniku podjętych działań zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o liczne kradzieże na cmentarzach. Łupem cmentarnych hobbystów padały przede wszystkim kamienne wazony zamontowane na nagrobkach.
Szajka działała sprawnie – kradli nocą, następnie sprzedawali łup, po czym dzielili się uzyskanymi pieniędzmi. Jegomościom grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Bez komentarza.
PODSUMOWANIE
Burmistrz Kłodzka – Michał Piszko podsumował półmetek swojej kadencji. Podczas zorganizowanej w kłodzkim Ratuszu konferencji, przedstawił realizację przedsięwzięć oraz przyszłe plany inwestycyjne. Jak podkreślił włodarz, minione dwa lata kadencji, to głównie oszczędności, optymalizacja organizacji pracy oraz przygotowywanie dokumentacji technicznych inwestycji. Najważniejszym, co udało się zrobić dla funkcjonowania miasta i jego rozwoju, to zdecydowane obniżenie zadłużenia gminy miejskiej Kłodzko o ponad 12,5 mln. zł. Nic dodać, nic ująć.
RADIO
Bluesowo-rockowa grupa instrumentalna „Ex - Pectoro” z Zakładu Karnego w Kłodzku brała udział w sesji nagraniowej w Radiu Wrocław. Zespół powstał w Zakładzie Karnym w marcu 2016 roku w ramach resocjalizacyjnego programu kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych pod nazwą „Puls Kultury”. Program prowadzony jest przez st. wychowawcę działu penitencjarnego mjr. Roberta Pilnego.
„Ex - Pectoro” koncertował nie tylko w Zakładzie Karnym w Kłodzku, ale również w Zakładzie Karnym dla kobiet w Lublińcu. Ponadto brał udział w XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Więziennej „Blues zza krat” w Wojkowicach. Muzycy w swoich tekstach poruszają takie problemy społeczne, jak głód, uzależnienia, przemoc. No, no, no.
KOLĘDA
Tegoroczna kolęda w Szalejowie Górnym, Wolanach oraz w Szalejowie Dolnym – zaskoczyła parafian. Ksiądz bowiem postanowił ich tym razem nie odwiedzać a zaprosił na wspólną mszę kolędową, podczas której udzielił im pewnego rodzaju instrukcji jak kolędować w domu samemu. Innowacyjny pomysł duszpasterza ks. Dariusza Sakaluka podzielił wiernych – jedni zdecydowali się wziąć udział we wspólnej mszy, inni odebrali to, jako przejaw lekceważenia. Cóż, jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził.
GALERIA
Galeria Twierdza Kłodzka po raz kolejny włączyła się w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielki Finał WOŚP rozpoczął się na parkingu galerii. Wśród atrakcji znalazła się m.in. licytacja przejazdów samochodami rajdowymi na siedzeniu pilota, organizowana przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. W pasażu galerii odbywały się imprezy artystyczne m.in. występy dzieci i młodzieży z Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, koncert folkowej kapeli „Harnaś”.
Podczas 25 Finału WOŚP zebrano w Kłodzku ponad 70 tys. zł. Gratulacje!
BEZPIECZEŃSTWO
Jak co roku na stokach narciarskich nad bezpieczeństwem narciarzy oraz snowboardzistów czuwać będą policjanci – nie tylko pilnować będą przestrzegania prawa, ale również edukować w zakresie zasad zachowania bezpieczeństwa na stokach.
Ruszyła kampania „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”, której celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Kampania została objęta honorowym patronatem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Nic dodać, nic ująć.

Wydania: