Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

MEDAL
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma została odznaczona Medalem „Pro Patria” przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Odznaczenie przyznano za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim a aktu dekoracji dokonał wicewojewoda dolnośląski – Kamil Krzysztof Zieliński. Gratulacje!
JARMARK
W hali widowiskowej w Ścinawce Średniej miał miejsce jarmark świąteczny. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem: „W aromacie leśnych grzybów”. Wśród smakowitych potraw znalazł się m.in. pasztet grzybowy, makiełki, sos grzybowy, uszka z grzybami, zupa grzybowa z makaronem, krokiety z grzybami i żółtym serem. Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu towarzyszył kiermasz produktów oferowanych przez ponad 80 podmiotów. Oczywiście nie zabrakło również słodkości w postaci różnorodnych ciast. W trakcie imprezy na scenie prezentowały się m.in. zespoły folklorystyczne, ludowe, dziecięce oraz seniorskie. No, no, no.
SKLEP
W Kłodzku uroczyście otwarto sklep zwany „Lidl”. Jak zwykle „imprezy” tego rodzaju ściągnęły tłumy potencjalnych konsumentów, którzy zwabieni „okazjami” walili drzwiami i oknami. Oczywiście nie zabrakło prezentów dla przybyłych – dorośli otrzymali kubek gorącej kawy i pączka, dzieci zaś balonik z firmowym logo. Bez komentarza.
POJAZD
Strażacy – ochotnicy z OSP w Lądku Zdroju otrzymali uterenowiony (napęd na cztery koła) pojazd ratowniczo-gaśniczy. Zakup sprzętu był możliwy dzięki m.in. wsparciu finansowemu ze strony Województwa Dolnośląskiego.
Gratulacje!
SZPADA
Burmistrz Nowej Rudy – Tomasz Kiliński podczas sesji RM został uhonorowany szpadą górniczą. Zaszczyt ten to pokłosie zaangażowania włodarza na rzecz wybudowania kopalni węgla kamiennego na pograniczu miasta i sąsiedniej gminy. Postawę Burmistrza docenił prezes Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited (inwestor zadania) – Derek Lenartowicz i wręczył gospodarzowi miasta ową szpadę. Nic dodać, nic ująć.
PREZES
Nowym prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy” został płk. dypl. rez. Wojciech Łyszkiewicz. Zastąpił on płk. dypl. rez. Adama Mazgułę, który zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.
Mazguła swoją decyzję uzasadnił zaangażowaniem w walkę o prawo do prawdy i przyzwoitości (pułkownik nie tak dawno wypowiedział się na temat dolegliwości stanu wojennego w Polsce. Wypowiedź nie spotkała się z uznaniem zarządu SŻiPWG). Bez komentarza.
SZOPKA
W Pasterce (gmina Radków) można oglądać Ruchomą Szopkę wykonaną w całości z klocków LEGO. Jest to pierwsza w Polsce i prawdopodobnie również na świecie – budowla tego typu. Do budowy szopki o wymiarach 130 x 100 cm użyto ponad 100 tys. plastikowych elementów oraz 120 figurek ludzi i zwierząt, z czego 51 jest ruchomych.
Twórcy szopki: Maciej Sokołowski oraz Michał Pietkiewicz chcieli, aby budowla była ponadczasowa i trafiła do wyobraźni dzieci i młodzieży. Gratulujemy pomysłu!
WIEŻA
Wniosek Związku Gmin Śnieżnickich, w których imieniu gmina strońska stara się o uzyskanie unijnych funduszy – nie znalazł akceptacji przy niedawnym ich rozdaniu. Wniosek dotyczy odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku na miejscu obiektu, który został wyburzony w 1973 roku. Wszelkie potrzebne dokumenty, łącznie z pozwoleniem na budowę, są gotowe. Nie ma tylko głównego źródła finansowania inwestycji wartej około 10 mln zł.
Burmistrz Stronia Śląskiego – Zbigniew Łopusiewicz obiecał, że gmina Stronie Śląskie ponownie będzie zabiegać o fundusze w ramach przyszłorocznego wiosennego rozdania funduszy unijnych. Życzymy powodzenia.
WODA
Zakończone zostały prace remontowe, jakie były przeprowadzane w pier-wszym oddziale penitencjarnym Zakładu Karnego w Kłodzku. Prace remontowe, które rozpoczęły się w maju ub.r. dotyczyły całkowitej wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz instalacji ppoż.
Dzięki remontowi obecnie w każdej celi mieszkalnej jest swobodny dostęp do ciepłej wody.
W tym roku planowany jest analogiczny remont w drugim oddziale penitencjarnym. Wow.
DOFINANSOWANIE
Duszniki Zdrój otrzymały kolejne dofinansowanie na inwestycje. Po uzyskaniu środków na modernizację Jamrozowej Polany, władze uzdrowiska uzyskały środki na przebudowę alei im. Fryderyka Chopina, otrzymując na ten cel 2 mln zł. Dofinansowanie jest efektem Aqua Mineralis Glacensis – projektu 4 gmin: Nachodu, Hronowa, Kudowy Zdroju oraz Dusznik Zdroju. Gratulacje!
AGREGAT
20-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego skradł agregat prądotwórczy z samochodu dostawczego. Wartość łupu to 2 tys. zł. Na szczęście do akcji wkroczyli funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Bystrzycy Kłodzkiej, którzy zlokalizowali złodzieja wraz z łupem. Gagatkowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Swoją drogą, po co mu był agregat?
STRYCH
62-letni mieszkaniec gminy Lądek Zdrój w swoim mieszkaniu przechowywał broń palną oraz amunicję. Tłumaczył policji, że ową broń znalazł na strychu. Czego to ludzie nie wymyślą!
WYSTAWA
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju miał miejsce wernisaż wystawy „PaperK”.
Ekspozycja, która w tytule posiada wykładnik potęgi K, koduje imiona artystek sztuki papieru, których prace w dusznickim Muzeum można oglądać do końca marca 2017 roku. Krystyna Dyrda-Kortyka z Polski posługuje się głównie masą celulozową zaś Kikis Alamo z Meksyku tworzy z włókien lnianych, kozo, abaki. Baskijsko-dolnośląski projekt wystawienniczy realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Patronat honorowy nad ekspozycją objął marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Bez komentarza.
JUBILEUSZ
Automobilklub Ziemi Kłodzkiej obchodzi jubileusz 50-lecia. Jest to druga najstarsza organizacja społeczna w powiecie kłodzkim. Uroczysta gala odbyła się w sali widowiskowej Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji. Podczas spotkania wręczono członkom AZK odznaki zasłużonych od Polskiego Związku Motorowego. Gratulujemy i życzymy dalszych owocnych lat!
GWIAZDA
Dolny Śląsk jest drugim najbardziej rozwiniętym oraz atrakcyjnym gospodarczo regionem w Polsce. W raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski 2016”, który został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, nasze województwo awansowało z pozycji trzeciej na drugą. Złotą gwiazdę i ponadprzeciętną ocenę w obszarach: przemysł, handel, usługi turystyczne oraz usługi profesjonalne uzyskały m.in. Duszniki Zdrój, Kłodzko i Polanica Zdrój. No, no, no.
REZONANS
Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju wzbogaciło się o no-wy sprzęt.
Ze środków własnych placówka sfinansowała wartą niemal 3,5 mln zł pracownię rezonansu magnetycznego. Pracownia funkcjonować będzie w ramach diagnostyki wewnątrzszpitalnej. Odpłatnie dostępna będzie również dla pacjentów z zewnątrz. Gratulacje!
FUNKCJONARIUSZ
Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Kłodzku – sierż. Artur Baszczyszyn wziął udział w Wielkim Lublinieckim Szlemie Biegowym, pokonując dystans 42 km z ważącym 10 kg plecakiem. Jak mówi sierż. Baszczyszyn, chciał wziąć udział i ukończyć najstarsze oraz najtrudniejsze biegi w Polsce, których organizatorem był Wojskowy Klub Biegacza „META” w Lublińcu. Gratulacje!
FIRANY
Kłodzcy funkcjonariusze zatrzymali mężczyzn podejrzanych o włamanie do samochodu dostawczego i skradzenie z niego firan o łącznej wartości niemal 10 tys. zł. Policjantom udało się odzyskać część skradzionego mienia. Skradziony towar znajdował się w mieszkaniu konkubiny jednego z mężczyzn. Złodziejaszkom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Białogłowa usłyszała zarzuty paserstwa. Bez komentarza.

Wydania: