Polanica Zdrój dzisiaj - rozmowa z burmistrzem p. Jerzym Terleckim

Autor: 
Mirosław Awiżeń

- Panie Burmistrzu, zanim przejdziemy do teraźniejszości, to chciałbym porozmawiać o przyszłości. Dokładniej, interesuje mnie okres końca bezpośrednich dopłat z budżetu Unii Europejskiej, tj. po 2020 roku.
- Polanica Zdrój już dzisiaj jest „gminą samowystarczalną”, tzn., że ogół wpływów dochodowych wystarcza na zwyczajne funkcjonowanie Gminy. Oczywiście, że bez wielki fajerwerków inwestycyjnych, ale
z uporządkowanymi sprawami, choćby gospodarki wodno-ściekowej. Mamy też oświatę na poziomie ponadprzeciętnym, świetną bibliotekę publiczną i dobrze pracujące Centrum Kultury i Promocji. Dowodem tego ostatniego niech będzie fakt, iż w rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich za lata 2010-2014 zajęliśmy I miejsce w Polsce w wydatkach na kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zatem oczywiście szukamy pieniędzy unijnych dla większego rozwoju Polanicy, ale w momencie, kiedy to „źródełko wyschnie” po 2020 roku będziemy nadal utrzymywać się na dobrym poziomie.

- Może teraz o najnowszej inicjatywie, czyli „Smart Medical City” - co to takiego?
- Jest to przedsięwzięcie w dziedzinie nowych technologii realizowane przy współpracy Centrum Medycznego i polanickich Uzdrowisk. Będzie to bank informacji. Praktycznie rzecz biorąc w Twoim telefonie czy zegarku będzie cała diagnostyka i wiele elementów profilaktyki zdrowotnej.

- Proszę o wyjaśnienie tego elementu „diagnostyka”, bo „profilaktykę” rozumiem: pomiar ciśnienia, tętno, dawkowanie...
- Powiem skrótowo: zacznijmy od tego, że zegarek/telefon na bieżąco monitoruje Twój stan zdrowia. Również na bieżąco monitorować może EKG (Holter - wcześniej takie EKG wymagało pobytu w uprzęży czujników w szpitalu czy w domu przez co najmniej dobę). Jak wszystko jest w porządku, czyli Twoje wyniki są w normie, nie masz się czym przejmować, ale jak urządzenie jedno czy drugie da ci znać, że z Twoim zdrowiem coś nie tak, to natychmiast cię o tym zaalarmuje i wówczas trzeba się udać do lekarza. A lekarz wystawi diagnozę.
O ile będzie miał wątpliwości, co do diagnozy, to również poprzez Internet skonsultuje się z innymi lekarzami z całego kraju.

- Po prostu nie trzeba będzie chodzić od specjalisty do specjalisty miesiącami...
- ... i taki jest właśnie „Smart Medical City” w Polanicy Zdroju.

- Uff - wróćmy zatem na bardziej przyziemne podwórko - co należy jeszcze zrobić w Polanicy - już teraz...
- Chociażby drogi i chodniki mają wiele do życzenia. Zdecydowanie więcej powinno być ścieżek rowerowych, no i oczywiście należy zmniejszyć zanieczyszczenia „niskiej emisji”. W IV kwartale tego roku ruszają pierwsze programy unijne dot. „niskiej emisji”. W chwili obecnej jesteśmy już na etapie przygotowywania ofert dla naszych mieszkańców.

- Jakie to oferty?
- Dotyczące zamiany sposobu ogrzewania plus wykorzystywania OZE (odnawialnych źródeł energii).

- Co to znaczy: oferty dla mieszkańców? Chodzi o dofinansowanie?
- Dofinansowanie też będzie, ale o jego wielkości jeszcze nie czas mówić, kiedy nie wiemy ile dostaniemy do rozdziału pieniędzy. Oferty nie dotyczą tylko dofinansowania, ale np. pomocy w pisaniu wniosków i ich pilotowania.
Jeżeli chodzi o „niską emisję” dużą pomocą w pozyskiwaniu środków uzyskujemy od naszego radnego wojewódzkiego p. Czesława Kręcichwosta, który zadbał również o to, żeby rozszerzyć podział środków nie tylko na wspólnoty, ale na mikrowspólnoty i budynki jednorodzinne. Myślę, że gdy zlikwidujemy czy też znacznie ograniczymy emisję z 200 kominów, to powietrze w Polanicy Zdroju spełni najbardziej wyśrubowane normy czystości.

- Co z przebudową ul. Warszawskiej?
- Koniec przebudowy już w czerwcu, w tej chwili kończymy wraz z Powiatem przebudowę części chodników.

- Zapytam się jeszcze o finanse Gminy.
- Mamy tylko 22,5% zadłużenia przy max 60% - czyli jesteśmy przygotowani do aplikowania środków unijnych.

- Jakie perspektywy rozdziału środków unijnych rysują się dla Gminy z rozdania unijnego 2014 - 2020?
- Rozpoczęcie tego pakietu środków jest bardzo opóźnione, ale sądzę, że za ok. 2 lata środków będzie naprawdę wiele, a nie wszystkie gminy będą mogły z nich skorzystać.

- Dziękuję za rozmowę

Wydania: