Konkursy w bystrzyckiej Szkole Muzycznej

Autor: 
Barbara Prasał

Państwowa Szkoła Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej gościła ostatnio uczniów i nauczycieli z całej Polski. Okazją do spotkań w tak szerokim gronie były dwa konkursy organizowane od wielu lat, we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej.
W dniach 22-23 kwietnia odbył się XXV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych.
W tej jubileuszowej edycji udział wzięły aż 54 zespoły. Uczestników oceniali, podobnie jak w poprzednich latach: prof. Krzysztof Sperski, prof. Anna Prabucka-Firlej i prof. Paweł Kukliński, którzy są pracownikami naukowymi Akademii Muzycznej w Gdańsku i koncertują wspólnie jako Trio Gdańskie.
Jurorzy – doceniając grę młodych kameralistów - przyznali wiele nagród. Grand Prix zdobył kwartet fortepianowy z OSM w Bytomiu w składzie: Dominika Sowa, Zuzanna Krótka, Aurora Dynowska i Witold Jagieła. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie bystrzyckiej szkoły. Trzecią nagrodą uhonorowane zostały gitarzystki z klasy Witolda Kozakowskiego: Marta Furtek i Hanna Kapuszyńska, a wyróżnienia otrzymały dwa zespoły – duet fortepianowy Karolina Dereń i Konstancja Kuczer, przygotowany przez Elżbietę Malinowską i Angelikę Rembowiecką, oraz trio trąbek w składzie: Ignacy Biniek, Grzegorz Klasicki i Krzysztof Kruk, pracujące pod kierunkiem Jana Ostapowicza. W ramach tegorocznego konkursu zorganizowano dwa koncerty – oba w ratuszu. Nie lada atrakcję dla melomanów stanowił występ Tria Gdańskiego, który miał miejsce w piątkowy wieczór.
W programie znalazły się znakomicie wykonane utwory polskich kompozytorów: Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Antoniego Rutkowskiego i Marka Czerniewicza. W sobotę po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród licznie zgromadzona publiczność wysłuchała natomiast koncertu laureatów.
Trzy tygodnie później, 12 maja, aula bystrzyckiej szkoły stała się miejscem XXIII Muzycznych Prezentacji Młodych Skrzypków.
W konkursie uczestniczyło 23 ucz-niów, którzy oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych. Jurorzy: prof. Krzysztof Bruczkowski, dr hab. Andrzej Ładomirski i mgr Tomasz Stocki przyznali w sumie 10 nagród, w tym dwie najwyższe. Otrzymały je: Wiktoria Jakieła (PSM w Limanowej) i Marta Kubów (PSM w Głubczycach). Po uroczystym ogłoszeniu wyników laureaci zaprezentowali wybrane utwory, potwierdzając swoją muzyczną dojrzałość.

Wydania: