Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

MISTRZ
Po raz ósmy w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju odbył się konkurs pt. „Profesjonalista i Mistrz w Branży Turystycznej”. W imprezie brali udział uczniowie ze szkół w Lubaniu, Myślenicach, Jeleniej Góry, Świdnicy, Bożkowa, Dzierżoniowa, Bolesławca, Wałbrzycha oraz Polanicy Zdroju. Uczestnicy współzawodniczyli w trzech kategoriach: hotelarstwo, gastronomia, obsługa ruchu turystycznego. W jury zasiadał m.in. uczestnik IV edycji Top Chef oraz zastępca szefa w Hotelu SPA dr Irena Eris w Polanicy Zdroju – Rafał Grzegorzek. No, no, no.

REWITALIZACJA
W kudowskim Klubie Seniora miały miejsce warsztaty pomysłów na rewitalizację Gminy Kudowa Zdrój. Były to już drugie warsztaty tego typu – mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele instytucji kulturalnych i oświaty, postanowili wspólnie stworzyć projekt. Wśród postulatów znalazło się m.in. stworzenie przestrzeni relaksacyjnych z terenami zieleni oraz przestrzeni, na której mogłyby odbywać się wydarzenia kulturalne. Innym pomysłem było stworzenie strefy restauracyjno-noclegowej. W planach są kolejne warsztaty. Życzymy powodzenia!

BADANIA
Na polanickim deptaku, Specjalistyczne Centrum Medyczne zorganizowało „Białą Niedzielę” – w ramach projektu mieszkańcy mogli skorzystać z konsultacji lekarskich z zakresu: chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, okulistyki, chorób wewnętrznych, nefrologii oraz rehabilitacji medycznej. Udzielono bezpłatnie około 300 porad w punkcie konsultacyjnym oraz około 100 porad w specjalistycznych gabinetach przy Szpitalu. Największym zainteresowaniem cieszyły się porady specjalistów chirurgii ogólnej, naczyniowej i okulistyki. Bez komentarza.

RADNA
W Dusznikach Zdroju odbyły się wybory uzupełniające do RM. Wygrała kandydatka Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Dusznik Zdroju – Teresa Zarówna. Nowa radna to wieloletni pracownik Urzędu Miasta (obsługi biura rady), którą obecny burmistrz zwolnił z pracy, uzyskała 46 głosów, w głosowaniu udział wzięło 92 wyborców. Gratulacje!

INFORMACJE
Ponad 81 tys. zł oszczędności w budżecie lokalnym Gminy Nowa Ruda ma przynieść w tym roku zaniechanie publikowania płatnych informacji gminnych w prasie lokalnej (zwłaszcza w „Gazecie Noworudzkiej”). Publikacje rzeczywiście nie są tanie – za zamieszczenie przedwyborczego sprawozdania z pracy samorządu w latach 2010-2014, Gmina zapłaciła wydawcy „GN” (wydawnictwu Ziemia Kłodzka) 17, 5 tys. zł. Wow.

WSIE
Członkowie Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi w trakcie posiedzenia plenarnego powołali stowarzyszenie – przewodniczącym został burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. Jednym z celów nowopowstałego stowarzyszenia jest tworzenie sieci najciekawszych wsi. Podczas dwudniowych obrad mówiono o wpływie współpracy transgranicznej na odnowę wsi – przykład gminy międzyleskiej zaprezentował burmistrz Tomasz Korczak. Goście z 27 gmin mieli okazję zapoznać się z efektami wdrażania projektów transgranicznych w tym rejonie Ziemi Kłodzkiej. Bez komentarza.

SZTOLNIA
Mieszkańcy Janowca w gminie Bardo postanowili wyjść naprzeciw turystom – uprzątnęli sztolnię Hermana. Obiekt ma ponad 110 m długości, pochodzi z XVI w. Wydobywano tutaj ałun. Nic dodać, nic ująć.

CZOŁÓWKA
Nowa Ruda znajduje się na 21 miejscu wśród 50 miast UE, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Stężenie pyłów jest przekroczone trzykrotnie od dopuszczalnych norm. Bycie w czołówce takiego rankingu nie napawa dumą.

TRANSPORT
Chłodnia z Grójca, z ok. 20 t jabłek przyjechała do Bystrzycy Kłodzkiej. Zadysponował ją Zarząd Wojewódzki PKPS w porozumieniu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Darmowy transport trafi do podopiecznych domów pomocy społecznej, pacjentów szpitala, szkół, stowarzyszeń oraz sołectw. Kolejnym transportem będzie marchew. Bez komentarza.

MINISTER
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Długopolu Zdrój obchodził 30-lecie istnienia. Na uroczystościach jubileuszowych połączonych z debatą o przyszłości oświaty, a także roli i miejscu w niej takich ośrodków jak ten, wzięła udział minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Gratulacje!

ALEJA
Bystrzycka „Kryształowa Aleja Gwiazd” wzbogaciła się o kolejne sławne nazwiska – tym razem kryształowe tablice odsłonili: reż. Krzysztof Zanussi, reż. Jerzy Hoffman i aktor Robert Gonera. To się nazywa kulturalne wydarzenie!

WIZYTA
Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki, odwiedził 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – jednostkę Brygady Strzelców Podhalańskich w Kłodzku. Kownacki spotkał się z kadrą kierowniczą jednostki i garnizonu oraz zapoznał ze strukturą i zadaniami „górali”. W trakcie wizyty żołnierze zaprezentowali także wyposażenie, jakim dysponują oraz wybrane elementy szkolenia (wspinaczkę, walkę wręcz, ewakuację rannego z pola walki). Ważnym punktem wizyty było wręczenie przez przedstawiciela MON Bartosza Kownackiego rozkazu wyznaczającego majora Piotra Rupę na stanowisko dowódcy 22 kbpg, z jednoczesnym awansem na stopień podpułkownia. Słowem: działo się!

PREZYDENT
Bystrzycę Kłodzką odwiedził prezydent RP Andrzej Duda. Zaproszenie otrzymał od burmistrz miasta Renaty Surmy i dyrektora Biura Prasowego Prezydenta RP Marka Magierowskiego (bystrzyczanina). Prezydent w trakcie pobytu odniósł się m.in. do obecnej sytuacji w kraju, ocenił działania Rządu RP na rzecz poprawy sytuacji społecznej i gospodarczej. Przyjął propozycję objęcia patronatem jubileuszu 700-lecia nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej. Ponadto pozytywnie odniósł się do zmian zachodzących w mieście i gminie. Zauważył, że w okresie 10-letniego burmistrzowania przez Renatę Surmę widać gospodarską rękę. Uff!

PROMOCJA
Stary Wielisław doczekał się nie lada promocji – tablice informacyjne w trzech językach, folder, ulotki, gadżety promujące wieś. Wszystko dzięki projektowi pt. „Stary Wielisław – wieś z historią w tle”. Projekt zrealizowany został przez ucz-niów z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości – zrzeszonych w nieformalnej grupie „Detektywi przeszłości” pod kierunkiem nauczyciela Marka Królikowskiego. „Detektywi” ujawnili 35 zabytków m.in. kapliczki, krzyże przydrożne, zabudowania dworskie, cmentarz. Wszystkie zebrane wiadomości ujęli w materiały promocyjne. Projekt jest finansowany w ramach II edycji konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK im. S. Bryły przy współpracy z BZ WBK. Gmina Kłodzko była jednym z partnerów tego projektu. To się nazywa budowanie małych ojczyzn – gratulacje!

MOST
Radio Wrocław zorganizowało konkurs na pięć wyjątkowych mostów na Dolnym Śląsku – wśród nich znalazł się most św. Jana w Kłodzku. Do głosowania zachęca na Facebook’u burmistrz miasta Michał Piszko. Do tej pory na kłodzki most oddano najwięcej głosów. Tak trzymać!

DZIK
Na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Polanicy Zdroju, poruszony został temat dzików. Okazuje się, że zwierzęta te coraz śmielej wchodzą do Uzdrowiska i powodują szkody w przydomowych ogródkach. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Zdroje i Bystrzyca Kłodzka. Leśnicy tłumaczyli, że nie należy dzików dokarmiać, ani pozostawiać resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla dzikiej zwierzyny. Omówiono także kwestię odszkodowań za poniesione straty w wyniku działalności dzików. Polanicki urząd wraz z leśnikami przygotuje dla mieszkańców i turystów ulotki, jak postępować w sytuacji spotkania z dzikami. Już Jan Brzechwa pisał: „Dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka”.

WŁAMYWACZ
Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali 18-letniego włamywacza, który dwukrotnie włamał się do domku letniskowego w Ludwikowicach Kłodzkich. Ukradł telewizor oraz elektronarzędzia. Skradzione mienie policjanci znaleźli u krewnego złodziejaszka. Sprzęt został odzyskany i wrócił do właściciela. Podejrzany przyznał się do popełnionych przestępstw. Swoją drogą, włamać się dwa razy do tego samego obiektu? Niepojęte.

EKOLOGIA
W kłodzkim Zakładzie Karnym rozpoczęła się druga edycja programu ekologicznego dla osadzonych pt. „Las to życie”. Celem projektu jest kształtowanie postawy odpowiedzialności jednostki za otaczające nas środowisko oraz uświadamianie skazanym, że każdy ma wpływ na to jak będziemy żyć i funkcjonować w przyszłości. Zajęcia mają na celu m.in. wyposażenie osadzonych w umiejętności obserwacji własnego środowiska, troski o jego dbanie oraz naukę ekologicznego życia we własnym otoczeniu. Bez komentarza.

LINIA
Wspólne działania policjantów z Wrocławia i Kłodzka zaowocowały zlikwidowaniem na terenie gminy Kłodzko, linii produkcyjnej metamfetaminy. Zatrzymano dwie osoby. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze – od ub. roku wykorzystując tę linię, wyprodukowano około kilograma metamfetaminy o wartości rynkowej 200 tys. zł. Sie porobiło.

GRANT
165 tys. zł na rozwój infrastruktury otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka z Instytutu Książki w Warszawie. W październiku br. biblioteka będzie obchodzić jubileusz 70-lecia swojej działalności. Otrzymane pieniądze pozwolą na doposażenie multimedialne oraz poprawę estetyki. Gratulacje!

PARTNERSTWO
Starosta Zdobnicy w Czechach – Ivan Partl oraz burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma, spotkali się w celu przymiarki do wspólnej aplikacji o fundusze unijne w ramach polsko-czeskiej współpracy. Gmina Bystrzyca Kł. chce pozyskać środki na rewitalizację Góry Parkowej (ma stać się centrum rekreacyjno- wypoczynkowym). Partner z Czech też chce zainwestować w wypoczynek i rekreację (wykonanie wiszącego mostu w Górach Orlickich). Wspólnym przedsięwzięciem ( z Orlickie Zahorzi) będzie uruchomienie szlaków turystycznych, wiążących ze sobą bystrzycko-zdobnicko- zagórskie pogranicze. Obydwie strony przygotowują się z wnioskiem do jesiennego naboru. Życzymy powodzenia!

Wydania: