Cyrkowa Noc z Andersenem

Autor: 
Gabriela Naporowska-Rodak
2-biblioteka-DSC02677.jpg

Jak co roku wczesną wiosną na pamiątkę urodzin H. Ch. Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju zorganizowała imprezę czytelniczą „Noc z Andersenem”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Bilet wstępu na tę dziewiątą już z kolei imprezę otrzymały dzieci wyróżniające się szczególną aktywnością w szkole i w bibliotece, więc udział w spotkaniu był dla nich nagrodą za ich zaangażowanie i wspaniałą pracę na zajęciach. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania 1 kwietnia był cyrk, było więc bardzo kolorowo i zabawnie. Wieczór rozpoczął się od uroczystego zasadzenia „andersenowskiego” drzewka, a dokonali tego dyrektor Przedszkola Gminnego Danuta Wójtowicz-Robak oraz burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. Drzewko trafi do przedszkolnego ogrodu i będzie symbolem naszej miłości do książek. Potem przeszedł czas na tradycyjne czytanie. Wpisującą się w klimat książeczkę „Kostek w cyrku” przeczytali z podziałem na role Ewa Kryśkow-Inglot, Dorota Urbańczyk, Roman Kaczmarczyk, Tomasz Nowicki i Paweł Pawlik. Lekturze towarzyszyła znakomita pantomima w wykonaniu uczennicy kl. II Mai Kucharskiej. Biblioteczna grupa teatralna „Ale teatr” przygotowała dla zgromadzonych przedstawienie pt.: „Cyrk wita was”, w którym gościnnie wystąpiły nasze przedszkolaki, dając wspaniały popis taneczny! Po krótkiej przerwie i obfitej kolacji wszyscy uczestniczyliśmy we wspaniałym Eduardo Show, czyli pokazie cyrkowych sztuczek Rafała Mikołajewskiego z Łodzi. Pokaz był znakomity, interaktywny i bardzo śmieszny! Po występie cyrkowca rozpoczęliśmy grę „Ale cyrk”. Podzielone na grupy dzieci miały za zadanie przejść sześć etapów gry. Każdy etap to było inne zadanie – np. nauka układu tanecznego, wykonanie dowolną techniką plastyczną maski klauna czy też poznanie historii cyrku. Jednym z etapów były warsztaty z naszym cyrkowcem.
P. Rafał uczył po kolei dzieci z wszystkich drużyn sztuczek z chustami, chodzenia na szczudłach, żonglowania i kręcenia talerzami. Dzieciaki i ich opiekunki były zachwycone! Ostatnie chwile naszej imprezy poświęciliśmy na prezentację efektów prac dzieci i wspólne tańce. Na pamiątkę wspaniałej zabawy każde dziecko otrzymało hula-hop i słodycze. O północy zmęczone, ale bardzo rozbawione dzieci wróciły z rodzicami do domów.
Za pomoc w realizacji „Nocy a Andersenem” dziękuję współorganizatorkom: Adriannie Szymańskiej, Małgorzacie Wołczackiej i Liliannie Januszkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 1 w Lądku-Zdroju), Bogusławie Myrlak (Szkoła Podstawowa w Trzebieszowicach), Danucie Wójtowicz-Robak, Jolancie Pawłowskiej i Agnieszce Piaskowskiej (Gminne Przedszkole). Za obecność i towarzyszenie nam w spotkaniu dziękuję wymienionym wyżej lektorom oraz Bogusławie Bogusławskiej i Annie i Grzegorzowi Weberom. Za wsparcie finansowe i rzeczowe dziękuję Radzie Miasta Lądek-Zdrój i rodzicom dzieci. Ewie Szczerbie
i Agnieszce Mozer dziękuję za piękne dekoracje. W przeprowadzeniu imprezy bibliotece służyli pomocą: Gracjana Tur, Urszula Waliłko, Małgorzata Stuła, Michał Pietkiewicz, Adam Rodak oraz wspaniałe wolontariuszki Konstancja Rodak i Karolina Szczerba. Jeszcze raz gorąco wszystkim dziękuję! Do zobaczenia za rok!

Wydania: