Przemarsz Średniowiecznej Straży Miejskiej

Autor: 
Bogdan Szmyd
Przemarsz 2016p25.jpg

„…nadejdzie wiosna Roku Pańskiego 1428, śnieg w załomach jeszcze leży, choć o świcie już trele kosów słychać… Po sromotnej klęsce 18 marca 1428 w bitwie pod Nysą, gdzie ostatnie tchnienie wydało prawie 1000 herbowych z jazdy chorągwi biskupiej Konrada Oleśnickiego, rycerstwa śląskiego z Janem Ziębickim i najemników kłodzkich Puty z Czastolowic (Prokop Wielki ze swoimi taborytami to uczynił) ...ci ostatni choć oporządzeni to że zwieszonymi głowami wracają do dobrze ufortyfikowanego Kłodzka, garstka rycerzy śląskich, a i joannici mistrza Ruperta Lubińskiego też do Kłodzka zmierzają by odpór dać przed kolejną rejzą husycką.”

Kłodzkie Bractwo Rycerskie – rycerzy, łuczników i tabor z giermkami, niewiastami i pachołkami do Kłodzka spraszamy na VII Średniowieczny Obóz Szkoleniowy, by w trudzie i pocie z czoła płynącym do bitwy się szykować a murów miasta nieprzyjacielowi okrutnemu nie oddać, mieszczan przed pożogą obronić, chwałę orężu, chorągwi jak i sobie samemu przynieść. Obóz ów rozbijemy w dn.16-17 kwietnia 2016 r. jak zwykle na gościnnym terenie twierdzy kłodzkiej.
Na kłodzkiej twierdzy pojawi się ok. 90. rekonstruktorów z bractw rycerskich z Brzegu, Ziębic, Lubnowa, Chojnowa, Nysy, Świdnicy, Strzegomia, Opola, Jaworzyny Śląskiej oraz Chorzowa. Uczestników czekają wykłady o historii Kłodzka, o kupiectwie i rzemiośle na terenie Śląska na przełomie XIV i XV w. oraz ciekawe warsztaty, zaprezentuje się także chorzowska FechtSchule FALCO z warsztatami walki na puginał/miecz z puklerzem. Odbędą się nauki tańców epokowych, gry i zabawy plebejskie oraz miniturniej łuczniczy.
Dla mieszkańców Kłodzka jak i turystów odwiedzających nasze miasto przygotowaliśmy niezwykłą atrakcję: otóż z pomocą uczestników Obozu, uzbrojeni w broń drzewcową, obuchową oraz czarno prochową (piszczele, hakownice) w niedzielne południe udamy się w patrol na ulice Kłodzka, w jego XV-wiecznych granicach. W czasie przemarszu wykonamy kilka salw z broni czarno prochowej... Nasz przemarsz przypadnie w czasie, kiedy to 588 lat temu Kłodzko było oblegane przez husytów, a Straż Miejska miała duży posłuch i przyczynek do zachowania spokoju wewnątrz murów miejskich...a miesiąc wcześniej jako kontyngent miejski oraz najemny brała udział w przegranej bitwie pod Nysą. Naszym przemarszem po Kłodzku chcemy zaakcentować naszą obecność w tym jakże bogatym w wydarzenia z przeszłości mieście. Start przemarszu: niedziela, 17 kwietnia, 12:00 sprzed kłodzkiego Biura Informacji Turystycznej.

Wydania: