Małą stacyjka w Pirenejach

Autor: 
Marek Gałowski
marek1.jpg
marek2.jpg

L’Hospitalet-pres-l’Andorre to miejscowość położona w południowo-zachodniej Francji, tuż przy granicy z Andorą. Wieś położona jest na drugorzędnej linii kolejowej Tuluza – Latour-de-Carol. Przejeżdża tędy (2016 r.) m.in. jeden nocny pociąg z Paryża, który kończy bieg na stacji Latour-de-Carol - Enveitg. Aktualnie jest to jedyna linia kolejowa przechodząca przez Pireneje z Francji do Hiszpanii. Sprzed dworca w L’Hospitalet-pres-l’Andorre odjeżdżają autobusy do Andory.
L’Hospitalet-pres-l’Andorre jest praktycznie jedyną miejscowością, przez którą z wykorzystaniem francuskiego pociągu i dalej autobusu, można od francuskiej strony dotrzeć do Andory. Administracyjnie miejscowość znajduje się w departamencie Ariege, w regionie Midi-Pyrénées (Pireneje Centralne). Średnia wysokość położenia L’Hospitalet-pres-l’Andorre wynosi 1440 metrów nad poziomem morza. W 2009 r. zanotowano tu 91 mieszkańców. Francuskie statystyki podają nawet liczbę zamieszkałych budynków (42 domów głównych, 28 drugich domów, 38 domów niezamieszkałych – dane za 2007 r.).
Stacja kolejowa znajduje się na poziomie 1428,17 m, o czym informuje stosowna tabliczka wmurowana w budynek dworcowy. Wokół dominują szczyty osiągające ponad 2 tys. m wysokości.
Z placu przed dworcem odjeżdżają autobusy do Andory, prywatnego andoryjskiego przewoźnika. Niestety, tylko dwa kursy dziennie, ale za to od lat o stałych godzinach. Odjazdy (i przyjazdy) autokaru są skomunikowane z przyjazdem (odjazdem) pociągu Intercity z (do) Paryża. W drodze do stolicy - Andorra la Vella, autobus przejeżdża m.in. przez kurort narciarski Pas de la Casa (2050 m n.p.m.) oraz przez zbudowany w 2002 r. 2-kilometrowy Tunel d’Envalira. Na stacji nie ma bufetu, więc o zaopatrzenie na dalszą drogę trzeba zadbać w inny sposób – np. w barze w pobliskim hotelu.
W listopadzie 2008 roku nastąpiła oficjalna zmiana nazwy stacji kolejowej L’Hospitalet-pres-l’Andorre – od tego czasu nazwa stacji brzmi: d’Andorre - L’Hospitalet.

Wydania: