W kilku zdaniach wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
SAM_4004.jpg
SAM_4156.jpg

W świątecznej atmosferze:
Spotkanie Mikołajkowe najmłodszych.
Jak zwykle na spotkanie z Mikołajem i maskotką Szczytnej – misiem Beniem do zajazdu „Tajemniczy Ogród” przybyli 7. grudnia rodzice dzieci ostatniego roku „październikowego”. Urodziło się ich w Szczytnej i gminie 76, w tym 44 chłopców. Najwięcej dzieci przyszło na świat w maju – 10, najmniej w listopadzie – 2. Dla dziewczynek najchętniej wybierano imię Oliwia i Lena – po 3, dla chłopców: Antoni – 5 i Filip oraz Jakub- po 3. Nowych mieszkańców gminy powitał burmistrz Marek Szpanier, a przyszłych czytelników dyr. Biblioteki – Anna Nowak. W czasie tych spotkań można zaobserwować, jak bardzo zmienia się współczesna rodzina, jej stosunek do dzieci i … miasta, w którym żyje. Po gratulacjach i upominkach przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia rodzinne i zbiorowe.

Gimnazjaliści byli pierwsi.
Uczniowie Gimnazjum w Szczytnej jako pierwsi zaczęli sprzedaż w mieście świątecznych ozdób, głównie choinkowych, wykonanych przez siebie i swoich kolegów. Chociaż pogoda w pierwszym dniu nie bardzo ich rozpieszczała, humory dopisywały, bo udało im się zarobić trochę pieniędzy.

Jarmark „cudów”.
Po raz drugi w siedzibie Bractwa Rycerskiego w dwóch przedświątecznych dniach spotkali się rodzimi i zaproszeni z okolicy artyści, by zaproponować mieszkańcom Szczytnej własne wyroby – ozdoby świąteczne, biżuterię, wypieki, wyroby ekologiczne. Oglądających te cudeńka i kupujących nie było co prawda za wiele, ale niektórym wystarczył sam pobyt w miejscu, gdzie ludzie są sobie życzliwi i zupełnie inaczej patrzą na świat. Można też było napić się kawy w miłym towarzystwie i zjeść doskonałe ciasta domowe. „Że się niewiele sprzedało? Nieważne. Ważne, że mogliśmy w tej codziennej gonitwie przystanąć, porozmawiać, pobyć ze sobą” – podsumował ideę tych spotkań jeden z ich uczestników.

Adwentalia Szczytniańskie.
To jedna z większych cyklicznych imprez, organizowanych w mieście już od dziewięciu lat. W tym roku atmosfera tego przedświątecznego spotkania była bardziej „rodzinna”, ciepła. I cieszyła się większym zainteresowaniem mieszkańców niż zwykle. Sprawiły to konkursy i występy artystyczne. Dużym zainteresowaniem wśród nich cieszył się konkurs na kartkę świąteczną „Boże Narodzenie – Święta Moich Marzeń”; zwycięską kartkę wykonał Szymon Bujnowski, wyróżniono też kartki przedszkolaków, uczniów i dorosłych. Po życzeniach Burmistrza i Proboszcza oraz życzeniach z opłatkiem odbył się koncert Andrzeja Cierniewskiego.

Z myślą o przyszłości:
Współpraca dla promocji.
Na dzień 8. grudnia zaproszono do Urzędu Miasta osoby z terenu Gminy Szczytna działające w obszarze turystyki, ale także tych, którzy w różny sposób na własną rękę promują albo mogliby promować naszą gminę. Przybyło kilkadziesiąt osób; dzielono się spostrzeżeniami, zwracano uwagę na trudności, dzielono informacjami na temat podejmowanej reklamy miasta.
Już wcześniej, na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady, stwierdzono, że tej promocji jest wciąż za mało, a więc i turystów, i inwestorów jest za mało. Nie wystarczają liczne imprezy cykliczne i okolicznościowe, ani współpraca z mediami, ani partnerska współpraca z innymi miastami, działania promocyjne w ogóle i te, prowadzone podczas imprez nie naszych, ale odbywających się w części u nas. Trzeba czegoś więcej. Czego? Konkretne propozycje na wspomnianym spotkaniu w grudniu padały, Burmistrz prosił o więcej. Szkoda tylko, że tak niewielu radnych i sołtysów w nim uczestniczyło.

Prace nad budżetem na rok 2016.
Propozycja uchwały budżetowej na rok 2016 została przedstawiona radnym na spotkaniu wszystkich komisji i przyjęta przez nich. Przed ostateczną opinią, podczas dyskusji, zwracano uwagę na zaplanowane na mijający rok, a niewykonane zadania, na potrzeby i pobożne życzenia. Nie jest tajemnicą, że w związku z małymi dochodami własnymi Gminy i wydatki inwestycyjne są ograniczone. Wyznaczono priorytety, składane są wnioski w celu pozyskania środków unijnych, ale nowe, jasno określone kryteria ich pozyskiwania powodują, niestety, pewne ograniczenia. Propozycje zawarte w uchwale budżetowej są takie, na jakie nas stać – przekonywał Burmistrz. Nie zapowiada się lekki rok 2016.

Wydania: