Dni Solidarności w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku

Autor: 
Janusz Laska
soli1.jpg
soli2.jpg

PIĄTEK 11 grudnia
11 grudnia 2015 roku w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku spotkało się prawie 300 uczniów z pięciu kłodzkich szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku, Liceum im. B. Chrobrego w Kłodzku, Liceum Społecznego w Kłodzku, Gimnazjum
nr 1 w Kłodzku oraz Gimnazjum Społecznego w Kłodzku. Zaplanowane na ten dzień warsztaty „Solidarność inna niż wszystkie” prowadzili: Kazimierz Kimso (Przewodniczący Dolnośląskiej Solidarność), prof Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski oraz Instytut Pamięci Narodowej), Tomasz Żołnierz (Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku) oraz Janusz Laska (Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe). Po wystąpieniach gości z Wrocławia oraz dyskusji, uczniowie na specjalnie przygotowanych drewnianych klockach własnoręcznie drukowali z na jednej stronie czerwony napis SOLIDARNOŚĆ (czcionką „solidarycą”) a na drugiej czarny napis KOMUNA (czcionką charakterystyczną dla Trybuny Ludu). Następnie wędrując po wystawie i zapoznając się z kolejnymi planszami i posterami, zapisywali przy słowie „Solidarność” najbardziej typowe zjawiska i słowa związane z początkami tego ruchu społecznego,
a przy słowie „komuna” skojarzenia i charakterystyczne zjawiska dla PRL i komunizmu. Na zakończenie warsztatów drewniane klocki zostały – jak puzzle – ustawione w dłuuuugi ciąg i uczennica klasy mundurowej ZSP nr 1 w Kłodzku obaliła pierwszy klocek. Oczywiście – jak to w dominie bywa – z hukiem przewracały się kolejne klocki i po minucie cały „wąż” już leżał na ziemi. Oczywiście Solidarność była górą! I w ten symboliczny sposób „obaliliśmy po raz kolejny komunę”!

SOBOTA 12 grudnia
W Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku mieliśmy okazję wysłuchać 20 pieśni Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Grzegorza Krumpolca i Tomasza Łukaszczyka. Połączenie gitary i akordeonu w utworach Kaczmarskiego dla wielu przybyłych było nowym i bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Tego dnia obyło się także otwarcie wystawy poświęconej Solidarności, złożonej z materiałów Instytutu Pamięci Narodowej oraz plansz i banerów przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku. Kuratorem i koordynatorem wystawy jest Tomasz Żołnierz. Oczywiście – jak to zawsze w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku bywa – przybyli na recital i wystawę goście mieli okazję zjeść porcje znakomitego tortu prosto z Bolesławowa, popijając kawą, herbatą oraz gorącym i rozgrzewającym grzańcem, przygotowanym przez Andrzeja Cudaka. Aura nas nie rozpieszczała, było chłodno, więc grzaniec cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. I może dlatego kuluarowe rozmowy ciągnęły się do późnych godzin wieczornych.

NIEDZIELA 13 grudnia
W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego i członków NSZZ Solidarność, której przewodniczył ks. Julian Rafałko. Uroczysta oprawa liturgii, poczty sztandarowe oraz homilia przypominały zebranym o powinnościach wobec Ojczyzny.
Po Mszy ks. Julian Rafałko oraz Janusz Laska zostali uhonorowani Medalami XXXV-lecia Solidarności.

Wydania: