Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

NIERUCHOMOŚĆ (odc. 1)
Do Sądu Rejonowego w Kłodzku wpłynął wniosek przeciwko Krzysztofowi Gospodarkowi (synowi Violetty Villas), złożony przez Elżbietę B. (byłą opiekunkę zmarłej piosenkarki) dotyczący naruszenia posiadania nieruchomości, znajdującej się w Lewinie Kłodzkim.
W całej sprawie nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że owa opiekunka została skazana za nieudzielnie pomocy umierającej śpiewaczce i …odsiaduje karę. Do tego nie ma żadnego prawa do spadku po Villas – sąd unieważnił testament piosenkarki, a cały „majątek” przypadł Gospodarkowi. Jak widać Elżbieta B. się nie poddaje. C.d.n.

DOCHODY
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących dochodów samorządowych, wśród małych gmin największe dochody własne osiąga Kudowa Zdrój – 784 miejsce. Polanica Zdrój plasuje się na miejscu 1311. Szczytna to miejsce 1505. Duszniki Zdrój znajdują się na 1717 miejscu. Najmniejsze wpływy do kasy gminnej notuje Lewin Kłodzki, który uplasował się na 2438 miejscu. Biorąc pod uwagę, że w rankingu było miejsc 2497, byli gorsi. Gratulacje!

STRAŻ
Do Kłodzka być może powróci Sudecki Oddział Straży Granicznej, który został zlikwidowany w 2013 roku. Inicjatywę reaktywowania placówki popierają dolnośląscy parlamentarzyści – senator Aleksander Szwed, posłowie: Anna Zalewska i Michał Dworczak. Trzymamy kciuki za powodzenie.

KOMISARZ
Do premier Beaty Szydło trafił za pośrednictwem wojewody dolnośląskiego wniosek o ustanowienie rządowego zarządcy komisarycznego w Kłodzku. Grupa mieszkańców, która ów wniosek wystosowała, uzasadnia go swoją troską o przyszłość Kłodzka, która obecnie pod rządami obecnego burmistrza Michała Piszko - nie przedstawia się najlepiej. Widać destrukcję, nepotyzm. Oberwało się również RM, która zdaniem wnioskujących o ustanowienie rządowego zarządcy, charakteryzuje się bierną postawą. Bez komentarza.

RANKING
W ogólnopolskim rankingu najlepszych szpitali w 2015 roku, w „Złotej setce” na 23 miejscu znalazło się Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju, a na 41 miejscu ZOZ Szpitale Kłodzkie. Jurorzy w ocenianiu brali pod uwagę takie kryteria, jak zarządzanie, jakość opieki, usług, komfort pobytu, analiza skarg oraz zdarzeń. Wynik niczego sobie. Gratulacje!

LEW
Od niedawna w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie można oglądać nową atrakcję. Jest nią odbicie naturalnej wielkości lwa jaskiniowego, które wypełnia jego salę.
O tym, że lew przebywał kiedyś w jaskini, świadczy znaleziona niemal w całości czaszka tego zwierzęcia, na jaką natrafili speleolodzy odkrywając to miejsce. Wow.

ALKOHOL
Funkcjonariusze Straży Granicznej w Kłodzku, kontrolując mieszkańca powiatu dzierżoniowskiego, natknęli się w jego samochodzie na wyjątkowo ciekawy ładunek. Jegomość przewoził 260 butelek, które zawierały 234 litry alkoholu. Wartość „napojów” oszacowano na ponad 20 tys. zł. Mężczyzna nie został zatrzymany. Prowadzone jest postępowanie dotyczące naruszenia przepisów kodeksu karno-skarbowego. Wyjaśnia się również skąd pochodził alkohol. Czepiają się biednego człowieka, który zapewne przewoził „trochę” alkoholu na zabawę sylwestrową.

SĄD
Wydział Pracy pozostaje w Sądzie Rejonowym w Kłodzku. Ministerstwo sprawiedliwości podjęło taką decyzję, zmieniając tym samym zamierzenia poprzedniej ekipy rządzącej. O tym wydarzeniu poinformował osobiście sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki. Jak mówił na konferencji w Sądzie Rejonowym w Kłodzku, sąd jest dla obywateli, świadczy o systemie polskiego państwa, dlatego podjęliśmy taką decyzję. Nic dodać nic ująć.

HANDEL
Przed kłodzkim ratuszem odbyła się pikieta kupców, którzy w ten sposób bronili swoich miejsc pracy. Do takiej akcji protestacyjnej zmusiła ich wiadomość, że w Kłodzku, za zgodą władz miejskich ma stanąć kolejnych pięć supermarketów m.in. Kaufland i Bricomarche. Na pikiecie pojawił się poseł PiS Michał Dworczak, który zaapelował do Rządu o podjęcie szybkich oraz zdecydowanych działań na rzecz ochrony interesów polskich kupców. Wydarzenie było nagrywane przez TV Trwam. Poważna sprawa.

POROZUMIENIE
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma oraz starosta Ivan Partl, podpisali porozumienie o partnerstwie swoich gmin. Dzięki porozumieniu włodarze będą mogli ubiegać się o fundusze unijne w ra-mach ich nowego rozdania. W Zdobnice w Czechach planuje się utworzenie parku przyrodniczego, a w Bystrzycy Kłodzkiej zagospodarowanie Góry Parkowej. Życzymy powodzenia.

ALEJA
W Bystrzycy Kłodzkiej otwarto Kryształową Aleję Gwiazd. Tablica biograficzna, która zapoczątkowała Aleję, jest poświęcona reżyserowi filmowemu i teatralnemu Kazimierzowi Kutzowi. Reżyser osobiście odsłonił swoją tablicę w obecności znanej aktorki Barbary Krafftówny, grającej jedną z głównych ról w filmie „Nikt nie woła”, który nakręcony został w Bystrzycy Kłodzkiej 55 lat temu. Gratulacje!

FINANSE
Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu przeprowadziła kontrolę w kłodzkim magistracie i wydała negatywną opinię o stanie budżetu. Za taki stan rzeczy obecne władze obwiniają poprzedniego burmistrza oraz skarbniczkę. Izba skontrolowała zarządzanie finansami od stycznia 2012 do połowy 2015 roku i wykazała szereg uchybień. Nie jest wesoło.

AMUNICJA
Policjanci z Lądka Zdroju zatrzymali 65-letniego mężczyznę, który w mieszkanku, a konkretnie w szafie, trzymał nielegalnie 20 sztuk amunicji oraz magazynki. Hobbysta militariów nie umiał wytłumaczyć, jak owe rzeczy znalazły się w jego mieszkaniu. Jegomość trafił do aresztu. Okazuje się, że był już w przeszłości karany za posiadanie broni oraz amunicji bez zezwolenia. Biedaczek, może po prostu nie czuł się bezpiecznie?

TURYSTYKA
W magistracie w Ceskiej Trebowej (Czechy), podpisano umowę o współpracy przy projekcie rozwoju turystyki rowerowej „Singletrack Glacensis”.
W projekcie uczestniczy m.in. Kłodzko oraz Bystrzyca Kłodzka. Na terenie Kłodzka miałaby powstać infrastruktura rowerowa (stacje doładowania e-bike, stacje naprawcze dla cyklistów). Ponadto miasto uruchomi działania promujące podróże rowerem w całym regionie. Gratulujemy pomysłu!

POCAŁUNEK
Prokuratura w Kłodzku zarzuca 62- latkowi, że molestował dwudziestokilkuletnią przedstawicielkę firmy udzielającej pożyczek. Do rzekomego zdarzenia doszło, gdy kobieta przyszła do owego pana po kolejną ratę pożyczki. Jegomość otworzył białogłowie drzwi niekompletnie ubrany, nie wzbudziło to jej podejrzeń, bo były to godziny poranne. Po wejściu do mieszkania mężczyzna stosując przemoc fizyczną, dopuścił się wobec niej do innych czynności seksualnych. „Amant” nie przyznaje się do winy, twierdzi, że tylko pocałował kobietę w policzek. Jak widać „policzek” dla każdego oznacza coś innego.

POWIETRZE
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił portal, na którym można znaleźć rzetelne i aktualne informacje na temat jakości powierza w swojej okolicy. Według najnowszych pomiarów stan powietrza w Kłodzku oraz Nowej Rudzie jest katastrofalny. W wyniku spalania przez mieszkańców złej jakości paliwa grzewczego przekroczone zostały wszystkie normy. Bez komentarza.

RADA
Prezydent RP Andrzej Duda powołał minister Annę Zalewską w skład Rady Dialogu Społecznego. Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Mówiąc kolokwialnie: pani Minister idzie jak burza!

ZARZUTY
21 zarzutów kradzieży, włamań, posiadania narkotyków usłyszał zatrzymany 22-latek z powiatu kłodzkiego. „Rekordzista” dopuścił się owych przestępstw na terenie miasta i gminy Kłodzko. Zrabowany łup jegomość sprzedawał po okazyjnej cenie, a zarobione w ten sposób pieniądze wydawał na bieżące wydatki. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. No, no, no.

NIERUCHOMOŚĆ (odc. 2)
Odsiadująca wyrok więzienia za nieudzielanie pomocy umierającej Violetcie Villas, jej była opiekunka Elżbieta B., może zamieszkać w domu nieżyjącej piosenkarki, w Lewinie Kłodzkim. Takie orzeczenie wydał Sąd Rejonowy w Kłodzku. Choć właścicielem nieruchomości jest syn piosenkarki Krzysztof Gospodarek, Elżbieta B. może się wprowadzać. Rzecznik sądu tak tłumaczy całą sprawę: „W świetle prawa posiadanie nie może być samowolnie naruszone. Samo stwierdzenie nabycia spadku to za mało. W takim wypadku konieczny jest jeszcze tytuł prawny. Syn pani Villas powinien był wystąpić z wnioskiem
o eksmisję lub z powództwem windykacyjnym wobec pani B”. Nieznajomość prawa szkodzi, jak głosi stara rzymska maksyma.

UCHODŹCY
W grudniu ub.r. „Dziennik Rzeczpospolita” poinformował, że Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na zakwaterowanie oraz wyżywienie cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Wśród zainteresowanych przetargiem właścicieli ośrodków wypoczynkowych, którzy zgłosili swój udział w postępowaniu, znalazł się obiekt z Dusznik Zdroju - Jamrozowa Polana Hotel & Browar. Możliwość przybycia uchodźców wzbudziła burzliwą dyskusję mieszkańców miasta na profilu internetowym „Duszniki-Zdrój - rzeczywistość po wyborach”, którzy są przeciwni ich pobytowi. „Na szczęście” oferta wykonawcy Jamrozowa Polana Hotel & Browar została odrzucona.

Wydania: