Szczytna - w kilku zdaniach

Autor: 
D. Chmielarz
potok.jpg

Co dalej z barszczem Sosnowskiego?
Obecnie przeprowadzana jest inwentaryzacja gruntów „zajętych” przez barszcz. Większość z nich to własność prywatna, do Gminy należy ich niewiele. Niestety, z niektórymi właścicielami nie ma kontaktu, więc niszczeniem niebezpiecznych roślin będzie zajmowała się Gmina, korzystając z Projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska; jego realizacja przewidziana jest na 4-5 lat, ruszy na wiosnę 2016 roku. Najwięcej „barszczowych” pól jest w Łężycach, Złotnie i Niwie – poinformował burmistrz M. Szpanier.

Susza, jakiej nie było.
Problemy z wodą były, są i będą.
W czasie obecnej suszy na wszystkich ujęciach znacznie obniżył się poziom wody, w studniach także jej brakuje. Obecnie wodę dowozi się do 70 gospodarstw na terenie Niwy, Chocieszowa i Wolan, do kilku na terenie Słoszowa. Na początku sierpnia Burmistrz Szczytnej wydał Zarządzenie w sprawie oszczędzania wody. Jak sam mówi, tylko długotrwałe opady mogłyby poprawić sytuację w gminie.

A Kamienny Potok staje się ś (ciekiem).
W marcowej sesji Rady Miejskiej uczestniczył m.in. przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu; mówił o planach prac poprawiających stan głównego potoku płynącego przez Szczytną. Miały się te prace rozpocząć w połowie bieżącego roku. I co? I nic! Kamienny Potok staje się ściekiem. Zarastającym samosiejkami, trawą; z niewielką ilością wody, w której można zobaczyć wszystko – od brunatnej piany do skoszonej trawy, śmieci różnorodnych, gałęzi i innych paskudztw. Jest ten ciek-ściek obrazem nędzy RZGW i przyczyną naszej – mieszkańców Szczytnej rozpaczy. Nie wspomnę już o kaczkach.

Po wakacyjnym wypoczynku do szkoły czas.
Młodzi mieszkańcy Szczytnej i gminy nie musieli się w czasie minionych wakacji nudzić. Ciekawe i popularne zajęcia w lipcu przygotowała dla najmłodszych Miejska Biblioteka Publiczna, atrakcjami kusił MOK, a około stu osób mogło wyjechać na wypoczynek zorganizowany; zadbały o to organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Równych Szans, Klub „Hutnik”; OPS, Parafia. Wyjazdy te sponsorował, w ramach swoich możliwości, Burmistrz. Odbywały się również zajęcia sportowe. Wyjaśniła się także niepewna sytuacja, związana z ilością klas pierwszych w Gimnazjum w Szczytnej. Będą dwie.

Wydania: