Kłodzko zdobywa zamek w Siewierzu

Autor: 
Janusz Puszczewicz
sie1.jpg
sie2.jpg

Podążając śladem kłodzkich rycerzy dotarłem w dniach 25- 26 lipca br. do Siewierza w woj. śląskim. Kiedyś był stolicą możnego Księstwa Siewierskiego z własną monetą i wojskiem. W 1790 r. Sejm Wielki zlikwidował księstwo i wcielił do Rzeczypospolitej. Odtąd opuszczony zamek z XIV wieku popadał w ruinę, która przyciąga jednak rzesze gości.
To w tym malowniczym miejscu zorganizowano wielki Turniej Rycerski zwany też Bitwą pod Siewierzem, bowiem to bitwa była kulminacyjnym punktem tej imprezy. Przybyło na nią ponad 200 członków bractw rycerskich z całego niemal kraju. Wśród nich spotkałem Kłodzkie Bractwo Rycerskie. To jego członkowie zdobywali m.in. zamkową bramę. Wyróżnili się wtedy męstwem i odwagą.
Dzisiaj przedstawiam fotograficzną relację z tego wydarzenia. Na pełną relację zapraszam do kolejnego numeru oraz na strony www.ziemiaklodzka.pl
Dziękuję p. Monice Banach-Kokoszce z Chorągwi Rycerskiej Księstwa Siewierskiego za zaproszenie. Dziękuję również p. Bogdanowi Szmydowi z kłodzkiego Bractwa za pomoc w przygotowaniu relacji.

Wydania: