Odżywają zabytkowe aleje w Gorzanowie

Autor: 
Marek Gałowski
gorzanów.jpg

W Gorzanowie odżywają aleje prowadzące ze wsi do kaplicy św. Antoniego - dębowa, jabłoniowa i lipowa. W czwartek 18 grudnia 2014 r. zabytkowe aleje uzupełnione zostały nowymi nasadzeniami. Posadzono 10 dębów, 40 jabłoni antonówek oraz 20 lip. Tym samym rozpoczął się pierwszy etap rewitalizacji historycznego zielonego założenia: alei dębowej i lipowej prowadzących do kaplicy św. Antoniego Padewskiego.
Przed wojną aleje te były charakterystycznym elementem gorzanowskiego krajobrazu. Zobaczyć je można m.in. na pocztówkach prezentujących panoramy Gorzanowa. Aleje stanowiły tło dla organizowanych tu w XIX i na początku XX wieku uroczystości pasyjnych. Rewitalizacja zabytkowych alei w Gorzanowie realizowana jest w ramach ogólnopolskiego programu „Drogi dla Natury”. Gmina Bystrzyca Kłodzka, jako pierwsza w powiecie kłodzkim, bierze udział
w tym programie. Program prowadzony jest od 2009 r. przez Fundację EkoRozwoju. Jest to kampania promocji zadrzewień w krajobrazie rolniczym jako siedlisk i korytarzy ekologicznych. Celem programu jest ochrona i prawidłowa gospodarka drzewostanem przydrożnym. W ramach programu organizowane są szkolenia dla urzędów, zarządców dróg, szkół i mieszkańców. Partnerem programu w gminie Bystrzyca Kłodzka jest Bystrzyckie Towarzystwo Górskie.
W akcji sadzenia 70 drzew aktywny udział wzięli uczniowie i nauczyciele gorzanowskiej szkoły podstawowej. Uczestników akcji dopingowali m.in. radny powiatowy Robert Duma, sołtys Gorzanowa Stanisław Bielak oraz Ireneusz Kiszka, koordynator programu „Drogi dla Natury” ze strony UMiG Bystrzyca Kł. Poza tym, akcja sadzenia drzew nie wzbudziła zbytniego zainteresowania. Na styczeń planowane są prace pielęgnacyjne na najcenniejszych pomnikowych drzewach.

Wydania: