Z benefisu Olgi Tokarczuk

Autor: 
Henia Szczepanowska

W czwartek, 27 listopada br. odbył się w radiowej Trójce benefis Olgi Tokarczuk.
Mam nadzieję, że państwo będą wspominali to spotkanie jako spotkanie z przyszłą noblistką – zapowiedział Olgę Tokarczuk prowadzący benefis Michał Nogaś, znany dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia. Studio Agnieszki Osieckiej wypełnione było do ostatniego miejsca, a przed sceną na podłodze siedzieli fotoreporterzy.
Jerzy Sosnowski, pisarz i dziennikarz Trójki stwierdził: - Prawdę mówiąc w twoim domu w Kotlinie Kłodzkiej nie pisze się najlepiej. Twoja osobowość jest taka, że wolałem z tobą pobyć niż pisać swoje książki. Z kolei Henryka Szczepanowska, wieloletnia przyjaciółka Olgi Tokarczuk, dodała, że w tym domu pachniało kozim mlekiem. - To było cudne... Ja jestem z „Ziemi Olgowej” - deklarowała. Pisarz Karol Maliszewski, poeta mieszkający na co dzień w Nowej Rudzie wspominał, że po przeczytaniu mrocznych fragmentów powieści „Dom dzienny, dom nocny” zaczął źle spać.
Beata Stasińska - wydawca – opowiadała, że 17 wydawnictw odmówiło publikacji powieści „Prawiek i inne czasy”. Jednak „za pięć dwunasta” wystartowały trzy wydawnictwa zachodnie i była potężna licytacja. To było wielkie otwarcie dla twoich książek – mówiła.
Małgorzata Nycz, redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego powiedziała, że nigdy nie straciła cierpliwości w oczekiwaniu na powieść „Księgi Jakubowe”. - Dla nas to oczywiste, że takiej książki nie da się napisać w dwa czy trzy lata .
O swojej przyjaźni z Olgą Tokarczuk opowiadali Kinga Dunin, pisarz Janusz Rudnicki, wokalistka Maria Sadowska i stylistka fryzur Jaga Hupało.
Benefis muzycznie ubarwili: Karolina Cicha – wokalistka oraz zespół R.U.T.A. Na zakończenie spotkania złoty egzemplarz „Ksiąg Jakubowych” wręczyła autorce prezes Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska.
Minister Kultury Małgorzata Omilanowska powidziała: Olga Tokarczuk to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek. Debiutowała w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin opublikowała pierwsze opowiadania.
W 1989 r. wydała zbiór wierszy „Miasto w lustrach”, a jej pierwsza powieść – „Podróż ludzi Księgi” – ukazała się cztery lata później. Artystyczny dorobek bohaterki benefisu to kilkanaście książek,
w tym „Bieguni”, za którą w 2008 r. otrzymała Nagrodę Literacką NIKE.
W 2010 roku pisarka została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wszyscy zgodnie deklarowali, że „Księgi Jakubowe„ to powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej, najważniejsze od kilkudziesięciu lat wydarzenie w polskiej literaturze i nadzeja na najwyższe nagrody i nominacje do literackiego Nobla. Warto dodać, że „Księgi Jakubowe”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego, opatrzone zostały Trójkowym Znakiem Jakości, które otrzymują od Programu Trzeciego tylko najwybitniejsze dzieła polskiej i zagranicznej literatury.

Wydania: