Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

ORKIESTRA
W Polanicy Zdroju odbył się „XXIII Regionalny Przegląd Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych”. W „orkiestrowym show” wzięło udział 12 orkiestr dętych z całego kraju. Uczta była nie tylko dla ucha, ale również i dla oka. Wszystko za sprawą mażoretek – młodych dziewcząt ubranych w paradne stroje, które prezentowały układy taneczno- marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki. Wow.
KURS
W krosnowickiej bibliotece rozpoczął się bezpłatny kurs internetowy z zakresu edukacji ekonomicznej seniorów.
Kurs ma pomóc w racjonalnym gospodarowaniu budżetem domowym, poruszaniu się po sklepach i instytucjach finansowych funkcjonujących
w przekazie elektronicznym. Kursanci podczas szkolenia dowiedzą się również o korzystaniu z ofert bankowych i ubezpieczeniowych dla nich najkorzystniejszych. Biorąc pod uwagę stan finansów seniorów – pomysł kursu rewelacyjny…
PREZENTACJE
W Pstrążnej odbyły się „IX Prezentacje Zespołów Pogranicznych”. Jak zwykle impreza zebrała spore grono miłośników tego rodzaju muzyki. Zespoły zachwyciły swoim repertuarem, a pogoda dopisała. Czego chcieć więcej?
AKCJA
Strażnicy graniczni z placówki SG w Kłodzku po otrzymaniu informacji od czeskiej policji, włączyli się w poszukiwania dwóch ekskluzywnych skradzionych samochodów. Pomoc polegała na nadzorowaniu drogi prowadzącej z Czech do Polski, aby zablokować ewentualny wjazd. Jeden pojazd został porzucony na terenie Czech, a drugi wjechał do Polski. Kierujący kradzionym autem na widok pograniczników próbował przedostać się z powrotem do Czech, taranując pojazd czeskiej policji i pojazd SG. Kierowca nie zapanował nad prowadzonym autem i wpadł do rowu, po czym uciekł i skrył się w pobliskim lesie. Dosłownie – czeski film…
PARKOWANIE
W polanickim Parku Józefa miał miejsce I Festiwal „Muzyczne Parkowanie”. Wydarzenie niecodzienne – śniadanie na trawie z Mozartem. Miłośnicy Wolfganga Amadeusza Mozarta leżąc na trawie, zajadając słodkości i popijając kawę, wysłuchali najbardziej znanych utworów kompozytora, które wykonał zespół „Amadeus Trio”.
Aby dodać jeszcze większego „smaczku” całej imprezie, muzycy przebrani byli w stroje z epoki.
Nic dodać, nic ująć…
RANKING
Polanica Zdrój znalazła się w trójce najlepszych gmin w kategorii Gmina Miejsko-Wiejska i Miejska w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2014. Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” wskazuje miasta i gminy, które najbardziej dbają o swój rozwój oraz zapewniają godny standard życia mieszkańców. Na czele kapituły ekspertów dokonujących wyboru stoi były premier – Jerzy Buzek.
Tak na marginesie – pan Buzek chyba nie gościł w Polanicy….
WŁAMYWACZE
Para włamywaczy z Dusznik Zdroju - miłośników ogrodowych altanek (konkretnie ich wnętrza), została zatrzymana przez policjantów z Polanicy Zdroju. Mężczyźni mają na koncie kilkanaście przestępstw przeciwko mieniu, których dopuścili się na terenie ogródków działkowych w Dusznikach Zdroju. Złodziejaszki włamały się m.in.: do kilkunastu altanek, z których ukradli sprzęt AGD i RTV.
Swoją drogą, nieźle się powodzi dusznickim działkowiczom – mieć w altankach taki sprzęt…
KONKURS
Wojewoda Dolnośląski uznał za niezgodny z prawem konkurs przeprowadzony na dyrektora Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju.
Przypomnijmy: problem polegał na oprotestowaniu zarówno przez byłą dyrektor placówki jak i rodziców uczniów, wyników konkursu jako rzekomo „ustawionych”. Wszystko wskazuje na to, że Starosta Kłodzki będzie musiał powtórzyć konkurs na dyrektora RST. Ciekawe, czy tym razem była Dyrektor RST wygra konkurs…
CORSO
Wygląda na to, że polanickie corso, które jest w trakcie budowy…ma problem. Konkretnie problem z usuwaniem się podłoża. Trwają prace nad umocnieniem skarpy. Bez komentarza.
ROWER
W ramach ogólnopolskiej kampanii: „Rowerem bezpiecznie do celu”, policjanci mają pogadanki z najmłodszymi obywatelami. Podczas jednego z takich spotkań, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku rozmawiali z dziećmi m.in.: o zasadach prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, przypominali również o posiadaniu odblasków na odzieży wierzchniej. Super inicjatywa.
MUZEUM
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia placówki. Instytucja została powołana do życia w lipcu 1964 roku. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się jednak jesienią – wszystko za sprawą remontu jakiemu obecnie poddawany jest budynek muzeum. Remont jest możliwy dzięki środkom jakie przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gratulacje!
BIBLIOTEKA
W Bierkowicach i Starym Wielisławiu trwają prace przy budowie nowych obiektów użytkowych, w których mieścić się będą m.in.: biblioteki oraz świetlice. Obie inwestycje współfinansowane są w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki inwestycjom zwiększy się dostępność do dóbr kultury, jak i polepszą się warunki pracy bibliotekarzy i świetlicowych. Oba obiekty oddane zostaną do użytkowania w 2015 roku. Gratulacje!
WÓZ (odc. 1)
Ochotnicza Straż Pożarna ze Ścinawki Średniej pozyskała średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem uterenowionym 4x4. Gratulacje!
WYPRAWA
Bystrzyczanin – Marcin Grudzień bierze udział w tegorocznej Wyprawie Unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu „Polish Summer Expedition Broad Peak Middle”, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera 2010 - 2015. Celem wyprawy, w której bierze udział Grudzień (grotołaz, przewodnik górski, ratownik górski GOPR), jest zdobycie Broad Peak Middle. Życzymy powodzenia!
PLAC
Dzięki burmistrzowi Kłodzka – Bogusławowi Szpytmie, na ulicy Śląskiej powstał w ekspresowym tempie plac zabaw, o który mieszkańcy starali się od bardzo dawna. Zapewne tempo powstawania obiektu było powodem „wkradnięcia” się usterek. Usterki dotyczyły konkretnie huśtawek. Jedno z dzieci podczas zabawy spadło razem z huśtawką. Po incydencie na placu pojawił się Burmistrz wraz ze swoim Zastępcą i…plac został zdemontowany. Interesujące…
LEŻĄCY
Złodziejaszek z Kłodzka wykorzystał „nieuwagę” leżącego na ławce mężczyzny i…przeszukał mu kieszenie. Znalazł tam ciekawe rzeczy: dwa telefony komórkowe oraz portfel z kartą do bankomatu. Na szczęście widział to przechodzień, który powiadomił o tym zdarzeniu policję. Policjanci zatrzymali złodzieja, gdy ten próbował wypłacić sobie pieniądze z bankomatu, rzecz jasna posługując się skradzioną kartą.
Swoją drogą, nieźle musiał być „zmęczony” ławkowicz, jeżeli polegując nie zauważył złodzieja, który mu opędzlowywał kieszenie…
WĄŻ
Do niecodziennego zdarzenia doszło w ogródkach działkowych, w Szalejowie Górnym. Otóż pojawił się tam wąż o długości 1,5 metra. Nie wiadomo jak się tam dostał, najprawdopodobniej jakiś „znudzony” właściciel obrał taki sposób na pozbycie się pupila. Wąż po złapaniu spędził noc w strażackiej remizie, następnie został przewieziony do wrocławskiego ZOO. Specjaliści z ogrodu zoologicznego stwierdzili, że jest to należący do dusicieli – wąż zbożowy. Zazwyczaj nie stwarza on zagrożenia dla dorosłego człowieka. A to ci heca…
REGATY
Na kudowskim stawie miały miejsce regaty. Wszystko za sprawą trzeciej edycji „Wodnej Kudowy”. W zawodach brały udział: kajaki, żaglówki i pontony. Rewelacja!
KULTURA
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu został beneficjentem programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014”. Ośrodek Kultury zainicjował projekt „Międzylesie - Twój pomysł na kulturę!”. W tym projekcie mieszkańcy zostali zaproszeni do stworzenia oferty kulturalnej placówki. Najlepsze ze zgłoszonych pomysłów zostaną dofinansowane i zrealizowane ze środków Narodowego Centrum Kultury. Gratulacje!
WÓZ (odc. 2)
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkanowie wzbogaciła się o nowy wóz. Uroczyste przekazanie pojazdu miało miejsce podczas „Dni Wilkanowa”. Nowy wóz jest jednym z nowocześniejszych na tym terenie. Doposażony został w nożyce do wypadków, oddymiacze, pompy oraz oświetlenia. Gratulacje!

Wydania: