Fort Owcza Góra

Autor: 
Michał Łacny

Od kilku miesięcy interesuję się tym, co od pewnego czasu dzieje się na Forcie Owcza Góra w Kłodzku. Otóż wszystkie informacje, które posiadam opierają się na dokumentacji i dowodach, które w udało mi się zdobyć.
Dowiedziawszy się o nowych inwestycjach, które pojawią się na Forcie, postanowiłem zdobyć więcej informacji o firmie Wadex, która tymi inwestycjami się zajęła. Nie było to łatwym zadaniem, ponieważ w rzekomej siedzibie spółki nikt się nie pojawiał, nie było również żadnej skrzynki kontaktowej. Moja wiedza na temat spółki opierała się w pewnym stopniu na artykułach z lokalnych gazet. Po pojawieniu się w Urzędzie Miasta w celu zdobyciu konkretnych informacji, zostałem ponownie odesłany do pustej siedziby firmy. Jak zauważyłem, wprowadzanie polityki dezinformacyjnej w naszym mieście jest już na porządku dziennym. Brak informacji i trudności w ich zdobyciu zmotywowały mnie do przeprowadzenia dochodzenia na własną rękę. /.../ Nie udało mi się zdobyć informacji czy otrzymała ona jakiekolwiek dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Na chwilę obecną muszę stwierdzić, że informacje podawane do publicznej wiadomości w znacznym stopniu mijają się z prawdą. Przykładowo mogę podać wypowiedź Wiceburmistrza Kłodzka na temat wycinki drzew, kiedy twierdził, że potrzebne jest wycięcie tylu drzew, aby maszyny mogły przejechać. Owszem, mogę stwierdzić, że wycinano drzewa utrudniające przejazd, ale również wiele innych, „dorosłych” zdrowych drzew, które wycięte być nie musiały. Przez parę miesięcy pracy na twierdzy nie zauważyłem, aby pojawił się tam konserwator zabytków, który miał nadzorować prace.
Firma Wadex po wycięciu drzew i ich wywiezieniu nie czyni żadnych prac na obiekcie, wszystko stanęło w miejscu. Tak więc czekam na wznowienie prac. Jako, że jestem fanem Fortu Owcza Góra, dokumentuję „modernizację” Fortu, a zdjęcia (dziesiątki setek) zrobionych podczas trwania wycinki publikuję na stronie internetowej (w wyszukiwarce Google wpiszemy „Kłodzko Glatz”), aby nikt nie zarzucił mi, że nie wiem o czym mówię.

Wydania: