Wspomnienie z Międzynarodowego Obozu-LT

Autor: 
Wiesław Mietliński
P1010530.jpg

Czteroosobowa delegacja Klubu Inicjatyw Młodzieży, z okazji 20-lecia Klubu, uczestniczyła w czasie wakacji w międzynarodowym obozie na Litwie w obrębie rejonu miejscowości Zarasai. Miejscowość ta graniczy z Łotwą. Obóz usytuowany nad kikuhektarowym czystym ekologicznie jeziorem, gdzie nad brzegiem stanicy obozowej czekały łódki i kajaki oraz plaża. Uczestnikami obozu byli także Francuzi w liczbie 20 osób oraz około 30 Litwinów. Wiek uczestników to 14-17 lat. Dokumentację fotograficzną dla klubu wykonał nasz kolega Adam Stefanowski z Wrocławia. Oprócz niego uczestniczyli: Martryna, Magda oraz Agata. Komendantem była znana Klubowi p. Klaudia Gajdasz. Podczas trwania obozu, jak stwierdzili jego uczestniczy, słychać było język litewski, francuski, rosyjski, polski, angielski oraz międzynarodowy. Pomimo różnych kultur element młodości pozwalał na porozumienie się. Program obozu to wojaże kajakami, łódkami, kąpanie w czystym jeziorze, wycieczki w celu poznawania kultury litewskiej, okolic i ciekawej architektury. Panowała miła i otwarta atmosfera, zawiązywały się młodzieżowe przyjaźnie, które jak stwierdzili uczestnicy pozostaną na wiele lat. Wypada nadmienić, iż współpraca naszego Klubu z młodzieżą litewską w tym dwudziestoleciu dała nam wiele inspiracji do działań, za co czujemy wdzięczność.
Nasz udział był formą nagrody za uczestnictwo w zadaniach konkursowych Klubu i nie ponosiliśmy z tego tytułu żadnych kosztów.
Naszą współpracę akceptuje od lat p.dyrektor Swietłana Sadczenewa, która na Ziemi Kłodzkiej po raz pierwszy była w 1994 r. Za takie przyjęcie nas, Klub zaprasza w ramach rewizyty młodzież litewską za rok. Planujemy ich pobyt wraz z koncertami w maju, w woj. świętokrzyskim, we Wrocławiu, na Ziemi Kłodzkiej i w Czechach. Nowym punktem programu będą m.in. międzynarodowe konfrontacje fortepianowe przewidziane dla osób od 11 lat.

Wydania: