Echa 37. sesji Rady Miejskiej w Kłodzku

Autor: 
MD

Interesu miasta Kłodzka będę strzegł...
zapewniał Burmistrz B. Szpytma podsumowując dyskusję na temat zawarcia 40-letniej dzierżawy nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych obejmujących swoim zasięgiem Twierdzę Kłodzko i Fort Owcza Góra w Kłodzku w trybie bezprzetargowym. Temat ten wywołał sporo wątpliwości i pytań opozycji, tym bardziej, że tylko na Komisji odczytany był List Intencyjny mówiący bliżej o inwestorze - polskiej firmie Wadex S.A. i jego planach dot. budowy kolejki liniowej w Kłodzku. Uchwała z autopoprawką Burmistrza została przegłosowana: za - 12, wstrzymujących się głosów 6.
Przybliżę w skrócie pytania i dyskusję.
Radni T. Żabski, M.Piszko - jakie z tej umowy miasto będzie miało korzyści, jakie jest uzasadnienie podjęcia tej uchwały... . Radny G. Muskała przywołał reakcję angielskiego gościa, przedstawiciela Biura Festiwalowego we Wrocławiu, który zwiedzając miasto podkreślał jego walory, klimat, możliwości, a nowe inwestycje to miejsca pracy, atrakcje turystyczne utwierdzą Kłodzko na turystycznej mapie /.../.
Radny R. Wójcik: decydować w tej sprawie będzie Bank. który udzieli 40 mln zł kredytu. Czemu burmistrz Szpytma nie zwrócił się do KGHM-u czy funduszy inwestycyjnych? KFUT też jest spółką S.A. Miasto kolejki nie wybuduje. Czy istnieje zastrzeżenie, że jeśli w ciągu 3.lat kolejka nie zafunkcjonuje umowa będzie zerwana? To właściwy sygnał a nie wojna polityczna...no chyba, że interes miasta jest polityką... .
Burmistrz B. Szpytma: jak zabezpieczyć interes miasta? Korzyści naświetlił wiceprzewodniczący G. Muskała, to nie żarty, umowa musi mieć zabezpieczenia, dostali radni list intencyjny... podobnie było z Cinema 3D. Słusznie wnioskował radny M. Piszko o wniesienie Listu Intencyjnego z ofertą... zdolności kredytowe spółki Wadex muszą być przejrzyste, bo istnieje na giełdzie. Zwracaliśmy się do KGHM-u, nie dali grosza na Kłodzko. Będą zmiany w uzasadnieniu, włączymy list intencyjny. Przewodniczący P. Brzostowicz: pamiętamy dokonane za innych kadencji sprzedaże obiektów na ulicach Matejki, Browarnej, A. Krajowej - popadają w ruinę a właścicieli nie można odnaleźć... a z drugiej strony - basen funkcjonuje. Radny A. Kwas: spółka Wadex życzy sobie m.in. by zabezpieczyć teren w drogi...sporo jest zależności, decyzję o kredycie podejmuje Bank... Życzymy powodzenia, ale na 40 lat wypożyczamy teren... trzeba zabezpieczyć umowę. Burmistrz B. Szpytma: przepraszam p. Adama i dziękuję za stonowany głos. Radny R. Wójcik: KGHM zainwestował 120 mln zł na Ziemi Kłodzkiej. Czy tak poważna oferta jak ta została upubliczniona? Czy Kłodzko posiada komplet dokumentów pozwalających na budowę kolejki liniowej? Burmistrz B. Szpytma: oferta ukazała się w Rzeczpospolitej, w branżowych publikacjach... Ten inwestor znalazł nas, a nie my go. Trafił nam się koneser, a ja zabezpieczę wszelkie za i przeciw... dzierżawimy teren warunkowo...myślę, że mamy wszystkie dokumenty i pozwolenia na budowę. Radny T. Żabski: Listu Intencyjnego nie dostaliśmy do dziś... to nie jest uchwała intencyjna a pozwalająca na konkretne kroki Burmistrzowi... Pan zaczyna negocjacje od uchwały, a powinno się od warunków, potem uchwała i nie byłoby dyskusji. Myśl o kolejce liniowej nie jest nowa, funkcjonowała już przed wojną. Nie negujemy, pomysł niezły ale zabezpieczyć Miasto trzeba, zobaczymy finalną umowę. Burmistrz B. Szpytma: to jest uchwała intencyjna, ta kolejność wydaje się logiczna, bo różnie bywa, inwestor chce zainwestować do końca roku. Radny A. Jarosz: pionierska inwestycja firmy Wadex mam nadzieję wpisze się na stałe w krajobraz miasta.
* Przygotowanie szkół do nowego roku
Temat omówił kierownik dz. Oświaty P. Popiel. System oświaty w szkołach podstawowych i gimnazjalnych Kłodzka ma się dobrze - podkreślał wiceprzewodniczący A. Kowalski. Na 7000 nauczycieli zwalnianych w skali kraju, u nas wystąpiły sporadyczne przypadki. Dziękujemy nauczycielom za wysiłek i sukcesy młodzieży, szczególnie 6-klasistów, których sprawdziany oceniono powyżej średniej krajowej.
* Bilety za korzystanie z obiektów Podziemnej Trasy Turystycznej im. 1000-lecia Państwa Polskiego - wzrosły o 50% po remontach, włączeniu multimediów itd. Wprowadzone będą bilety ulgowe dla osób niepełnosprawnych z opiekunami, tańsze są bilety szkolne, rodzinne, grupowe.
* Awanse w Straży Miejskiej Kłodzka.
O ogólnopolskim święcie straży gminnych pamiętano także w Kłodzku. Komendant SM Piotr Występski z władzami miasta gratulując nominowali na odpowiednie funkcje strażników miejskich Małgorzatę Wielgus, Wojciecha Oleniów oraz Daniela Wierzbickiego. Nagrodę otrzymał także Komendant.
* Stypendia Burmistrza M. Kłodzka dla uzdolnionej artystycznie młodzieży
W gronie wyróżnionej młodzieży znaleźli się: Nina Szebla, Justyna Dobrowolska, Zuzanna Szewczyk, Maja Krepczuk, Natalia Ekiert oraz brat Patryk, Szymon Ligas, Eryk Woźniak, Malwina Kołt, Jacek Adamski, Ola Łabędź. List gratulacyjny otrzymała także dyrygent p. Katarzyna Mąka.
* Ogrody - moja posesja najpiękniejsza.
Kolejna edycja corocznego konkursu wyłoniła najpiękniejsze posesje, wśród nich nagrodzono: Dorotę Zielińską, Genowefę Giedrojć, Henrykę Czubachę, Danutę Stojanowską, wspólnotę Rodzinna 96-98, wspólnotę Spółdzielcza 7-19, Zofię Fil, Marię Gluka, Marcina Rogowskiego, wspólnotę Armii Krajowej 15-19 , Anetę Lis (wyróżniona 6.raz), wspólnotę Grunwaldzka 6, Jolantę Obrycką, Anielę Krawczuk, Edwarda Bzyrę, Danutę Krawczyk, Stanisława Stecha, Zdzisława Majkę, Stanisława Borskiego, wspólnoty Sportowa 1 i Myśliwska 9-11”b” oraz Agnieszkę Rączkowską. Gratulujemy wszystkim.

Wydania: