Kondycja - zdrowie - figura: Cztery litery latem

Autor: 
Magdalena Litwin

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza nie sprzyjają wzmożonej aktywności ruchowej typu aerobik, siłownia czy zumba. Nie znaczy to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z dbałości o kondycję.
Rannym ptaszkom polecam jogging, jazdę na rowerze czy nordic walking
o świcie, gdy powietrze jest jeszcze rześkie. Następnie, po powrocie do domu zaaplikujmy sobie dostosowany do rodzaju uprawianej aktywności stretching, chłodny prysznic i wspaniałe samopoczucie gwarantowane. Jeśli poruszamy się po drogach (na rowerze bądź pieszo) pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Przede wszystkim zwróćmy szczególną uwagę na to, czy na pewno jesteśmy widoczni dla kierowców. No i nie żałujmy sobie wody do picia.
W trakcie wysiłku fizycznego ciepłota naszego ciała wzrasta - co szczególnie odczuwamy podczas upalnych dni. Aby nie doszło do przegrzania poszczególnych narządów - organizm zaczyna się pocić. Jest to proces nie tylko naturalny, ale wręcz konieczny. Woda z organizmu wydostaje się na powierzchnię skóry, skąd odparowuje, jednocześnie ją schładzając. Niestety wraz z wodą wypłukiwane są ważne składniki organiczne: minerały tworzące elektrolity (sód, potas, wapń, magnez, chlor), węglowodany odpowiedzialne m.in. za utrzymanie właściwego stężenia płynów organicznych oraz witaminy. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać utracone zapasy wody. Przy intensywnym wysiłku fizycznym, dla sportowców i nie tylko zalecane są tzw. napoje izotoniczne, których stężenie jest mocno zbliżone do stężenia płynów ustrojowych. Szybko gaszą pragnienie i uzupełniają substancje niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Ponadto można je przyjmować bez ograniczeń. Często jednak napoje izotoniczne bywają mylone z napojami energetycznymi. Te ostatnie nie są zalecane w trakcie treningów, ponieważ powodują wzrost ciśnienia krwi, wpływają na wzmożone wydalanie wody z organizmu, a wysokie stężenie napojów energetycznych jest przyczyną ich niższej skuteczności w gaszeniu pragnienia. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, co kupujemy do picia przed zajęciami sportowymi w klubach fitness.
W dni, gdy temperatura powietrza jest znośna korzystajmy z dobrodziejstw przebywania na świeżym powietrzu. Polecam wszelkie towarzyskie gry sportowe: kometka, tenis, siatkówka itp. Podczas aktywności ruchowej pod gołym niebem pamiętajmy o nakryciu głowy oraz kremach na skórę z wysokim filtrem.
Lato to także niepowtarzalna okazja, by korzystać z uroków sportów wodnych. Pływając przede wszystkim wzmacniamy mięśnie ramion, obręczy barkowej, grzbietu, klatki piersiowej.
Aby zintensyfikować efekty wakacyjnej aktywności ruchowej warto pamiętać o stretchingu bezpośrednio po każdym treningu, czy ćwiczeniach (pływanie, siatkówka, rower itp.).
Jednak bezwzględnie musimy przestrzegać następujących zasad:
- rozciągamy tylko i wyłącznie te mięśnie, które rzeczywiście
intensywnie pracowały;
- rozciągamy natychmiast po zakończeniu ćwiczeń (nie czekamy, aż mięśnie „wystygną”)
- rozciągamy do granicy pierwszego bólu i nie dalej;
- jak ognia unikamy pulsowania;
- i najważniejsze: lepiej wcale, niż źle - znaczy to, że jeśli nie
mamy pewności, czy stretching wykonamy poprawnie lepiej z niego zrezygnować.

Wakacyjna aktywność ruchowa pozwoli zachować kondycję i figurę do jesieni, aby wraz z nadejściem chłodniejszych dni znów powrócić do zajęć typu fitness.

Wydania: