Koncert w Piszkowicach dedykowany radiowej "Trójce"

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
kon-pisz.jpg

Niedzielny (23.06.) koncert kameralny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odbył się w świątecznej atmosferze wigilii św. Jana. Rodzinnie i serdecznie przyjęty został przez mieszkańców Piszkowic, Bierkowic, Ruszowic i Kamieńca, a także kłodzczan, którzy już tradycyjnie podążają trasą Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Festiwal ten zaskarbił sobie niezwykłą życzliwość mieszkańców wsi, w których gości ze swymi koncertami. Jest to też korzyść obopólna, mieszkańcy wsi otrzymują ofertę muzyczną na najwyższym, profesjonalnym poziomie, zazwyczaj niedostępną dla przeciętnego człowieka mieszkającego na wsi, daleko od wielkich ośrodków miejskich. Staranność w przygotowaniu koncertu, jego oprawa, zaangażowanie wolontariuszy, księdza proboszcza, to wartości same w sobie. Potwierdzają dobrą współpracę samorządu gminnego i lokalnej społeczności, chęć pokazania najlepszych stron wiejskiej gościnności i rzetelności. Godne podziwu i naśladowania.
Miłą tradycją stało się wprowadzanie artystów do kościoła w asyście strażaków, a także serdeczne witanie przybyłych gości przez gospodarzy - księdza proboszcza i przedstawicielki kół gospodyń wiejskich.
Program koncertu, bardzo trudny, ambitny, jednak wykonany na bardzo dobrym artystycznym poziomie został przyjęty entuzjastycznie przez wszystkich zebranych w kościele. Dobra muzyka broni się sama.
Wielkie brawa należą się wykonawcom za brawurowy koncert instrumentalny: Magdalenie Blum - fortepian i Krzysztofowi Karpeta - wiolonczela. Na zakończenie koncertu wystąpiła solistka, jak zwykle urzekająca swym głosem mezzosopranistka Magdalena Kulig.
Koncert w Piszkowicach dedykowany był radiowej „Trójce".
***
Dolnośląski Festiwal Muzyczny to szereg koncertów kameralnych w kościołach wiejskich gminy kłodzkiej oraz koncerty edukacyjne w Polanicy Zdroju, pod nazwą Matinee, przeznaczone do rodzinnego słuchania w sobotnie południa. Autorem pomysłu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego wraz z częścią Matinee jest Magdalena Kulig, mezzosopranistka z Kłodzka, która od ponad roku zabiegała o możliwość sfinansowania Festiwalu w obecnym kształcie. Partnerami koncertów kameralnych jest Ochotnicza Straż Pożarna gminy Kłodzko, a w części Matinee - Polanickie Centrum Kultury. Organizacją koncertów zajmują się członkowie Fundacji Dolnośląski Festiwal Muzyczny Ewa Chalecka, Mieczysław Kowalcze i Henryka Szczepanowska.
Następny koncert kameralny 14 lipca 2013 r w kościele parafialnym w Jaszkowej Górnej.
Koncert Matinee 13 lipca 2013 w Teatrze im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju.
Zapraszamy.

Wydania: