Edukacja teatralna w Bibliotece

Autor: 
Gabriela Naporowska-Rodak

Biblioteka CKiR w Lądku Zdroju prowadzi projekt „Cudowny świat wyobraźni, czyli interaktywne zabawy teatralne dla dzieci”, skierowany do dzieci w wieku 6-10 lat, dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W ramach realizacji projektu 7 marca odwiedził nas Teatr Wielkie Koło, który zagrał dla dzieci spektakl „Sznurkowe Skrzaty”. Przedstawienie miało miejsce w szkolnej sali gimnastycznej, dzięki czemu mogli je obejrzeć wszyscy uczniowie klas 0-III. W godzinach popołudniowych aktorzy teatru poprowadzili warsztaty teatralne dla dzieci, które zgromadziły się na Sali Widowiskowej CKiR. To była wspaniała lekcja i zabawa dla dzieciaków. Uczyły się zachowania na scenie, animacji lalką, piosenek. Poznały różne rodzaje lalek teatralnych – były to pacynki, jawajki, kukły i kukiełki, lalki częściowo zmechanizowane, maski i inne. Wszyscy zgromadzeni, zarówno dzieci, jak i ich rodzice, doskonale się bawili. Natomiast 18 marca odbyły się w bibliotece „Gilgotki”. Było to spotkanie autorskie z Agnieszką Gil, autorką bajek dla dzieci i książek dla młodzieży. Pani Agnieszka rozmawiała z dziećmi o teatrze, czytała fragmenty opowiadające o teatralnych przedstawieniach z „Pinokia” i „Misia Fantazego”. Dzieci wzięły udział w krótkiej inscenizacji „Nic wielkiego” autorstwa Ireny Landau, a na koniec wysłuchały piosenki
z „Lata Muminków”: „Niestety w teatrze”. A. Gil zapoznała też obecnych ze swoim opowiadaniem „Przygoda na basenie”, a uczestniczące w spotkaniu przedszkolaki obiecały to opowiadanie zilustrować. Ponadto Biblioteka CKiR przeprowadziła wśród różnych grup dzieci lekcje biblioteczne na temat historii teatru. Lekcji wysłuchało w sumie 130 dzieci. Wykorzystując prezentację multimedialną, bibliotekarka opowiadała dzieciom historię teatru, a w szczególności teatru lalek. Potem czytała im opowiadanie o dziewczynce, która chciała zostać aktorką. Podczas spotkania dzieci ćwiczyły się też dykcyjnie i językowo. Ćwiczenia te przygotowywały je do następujących w kolejności zabaw z wykorzystaniem teatralnej metody dramowej. Forma zajęć była dla dzieci niezwykle interesująca i pobudzała ich wyobraźnię, a dodatkowo poszerzała ich wiedzę o teatrze. Do tego właśnie dążymy, do rozwinięcia zainteresowania teatrem i pobudzenia aktywności twórczej naszych pociech. Kolejna ku temu okazja już się zbliża, bo od 12 kwietnia raz w tygodniu będą odbywać się w bibliotece warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 6-10 lat, na których będziemy robić lalki, przygotowywać przedstawienia i będziemy się dobrze bawić. Rodzice, przyprowadźcie swoje dzieci! Zapraszamy! Zachęcamy też do odwiedzania CKiR na Facebook-u i oglądania zdjęć ze wszystkich naszych działań.

Wydania: