Aby na stokach narciarskich było bezpieczniej

Autor: 
Wioletta Martuszewska
stoki2.jpg

Po raz kolejny na Czarnej Górze oraz w Zieleńcu miłośnicy sportów zimowych mogą spotkać, poza patrolami prewencyjnymi, policyjne patrole narciarskie, które będą czuwać nad ich bezpieczeństwem.
Policjanci powiatu kłodzkiego, aby zapewnić bezpieczeństwo miłośnikom sportów zimowych pełnią służbę na stokach.
W patrolach narciarskich są policjanci posiadający doświadczenie narciarskie, a do ich zadań należy przede wszystkim czuwanie nad bezpieczeństwem turystów oraz porządkiem publicznym. Policyjne patrole narciarskie zwracają uwagę na osoby , które swoim zachowaniem narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników sportów zimowych, a zwłaszcza na pijane osoby poruszające się na stokach.
Na terenie ośrodków narciarskich służbę pełnią także patrole piesze, które m.in. poprzez kontrole parkingów zapobiegają włamaniom i kradzieżom pojazdów oraz zwracają uwagę na pozostawiony bez opieki sprzęt narciarski.
Aktywne działania patroli pieszych, a także zmotoryzowanych, współdziałanie z innymi służbami, objęcie nadzorem rejonów okolicznych punktów gastronomicznych, bazy noclegowej oraz punktów wypoczynkowych, gdzie narciarze bez nadzoru pozostawiali swój sprzęt sportowy zdecydowanie poprawiły poczucie bezpieczeństwa i przyczyniły się do ograniczenia przestępczość w tych miejscach.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z stawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, osoby do 16 roku życia uprawiające narciarstwo lub snowboard na stoku (zorganizowanym terenie narciarskim) mają obowiązek używania w czasie jazdy kasków ochronnych.
Należy pamiętać również, że zabroniona jest jazda na stoku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Osoba taka może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego (zorganizowanym terenem narciarskim) jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.

Wydania: