Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

IDEAŁ - Park Zdrojowy w Kudowie, zaliczony został do dziewięciu idealnych parków
w Polsce. Tak uznał portal Gazeta.pl. Nie ma co się dziwić takiemu werdyktowi. Park w Kudowie jest wyjątkowo malowniczy. Powstał pod k. XVIII w. znajduje się w nim: egzotyczna roślinność, Teatr Moniuszkowski, czy też freski z XIX w., które można podziwiać w pijalni.
REFORMA
Wójt Lewina Kł., chce przejść do historii swojego miasteczka. Zajął się w tym celu reformowaniem urzędu. Nowym biurem urzędników stała się sala sesyjna. Ta swoistego rodzaju „modernizacja” spowodowała, że petenci się gubią, a radni nie mają gdzie pracować.
Swoją drogą, takie zmiany w urzędach, to nie głupia sprawa. Może inni włodarze powinni wziąć przykład z kolegi? Np. Burmistrz Lądka Zdroju mógłby swój gabinet umieścić w zrewitalizowanym parku, rzecz jasna latem, nie teraz. A burmistrz Nowej Rudy przyjmować petentów w odnowionym rynku.
LIKWIDACJA
Radni w Kudowie podjęli uchwałę o zlikwidowaniu Miejskiego Zakładu Użyteczności Publicznej. Tak więc, miasto
z dniem 31.12.2011 roku zostanie pozbawione MZUP. Ktoś jednak będzie musiał sprzątać miasto. Jak się łatwo domyślić, zajmą się tym prywatne firmy. A kto najbardziej na tym ucierpi? Oczywiście, że mieszkańcy, którzy tę mądrą decyzję Radnych, odczują na własnej kieszeni.
POCIĄG
Dzięki zaangażowaniu Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz Związkom Zawodowym działającym przy PR Wrocław, od grudnia zacznie jeździć pociąg. InterRegio „Mamry” będzie kursować w relacji Międzylesie - Olsztyn. Może we wszystkich dziedzinach gospodarki, zaangażować do działań Komitety i coś wreszcie wtedy ruszy?
100 LAT
W sali koncertowej w pijalni, w Polanicy Zdroju miała miejsce wystawa „100 lat spotkań na deptaku”. Odbyła się ona w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Na wystawie prezentowane były archiwalne fotografie, przedstawiające m.in.: jak na przestrzeni 100 lat zmieniał się deptak i pijalnia w uzdrowisku. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Miłośników Polanicy.
PROMOCJA
Burmistrz Kłodzka wpadł na niecodzienny pomysł promocji miasta. Wszystko dzięki zamieszaniu jakie miało miejsce w związku z otwarciem kanału Młynówki. W programie TVN - „Prosto z Polski”, mogliśmy oglądać relację dotyczącą tego „problemu”. Widzowie mogli również zobaczyć, jak kulturalnego mają Wiceburmistrza. Pan włodarz w sposób błyskotliwy ukazał w pełnej krasie brak manier. Odpowiadał na pytania biegnącej za nim dziennikarki, schodząc ze schodów w urzędzie. Nie racząc nawet na nią spojrzeć! Rzecz jasna sam Burmistrz się nie pokazał. To się nazywa klasa!
STRONA
Towarzystwo Miłośników Polanicy doczekało się strony internetowej! www.tmpolanicy.strefa.pl To jedno z prężniej działających Towarzystw na Ziemi Kłodzkiej, mogące poszczycić się gazetą „Nieregularnik Polanicki”, jako jedyne w regionie nie miało takiej strony. Strona internetowa zrobiona jest profesjonalnie. Można zapoznać się z historią towarzystwa, jego wydawnictwami, działalnością oraz wydarzeniami bieżącymi. Gratulacje!
NAGRODA
Kapituła konkursu „Wawrzyn Polskiej Turystyki”, organizowanego przez warszawską Wyższą Szkołę Ekonomiczną Almamer oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Turystyki, przyznała ten szacowny tytuł Kudowie Zdroju. Nagroda jest za zbudowanie i zmodernizowanie tras rowerowych na terenie miasta, w ramach programu „Rowerowa Kudowa”.
ŚLEDZTWO
CBA prowadzi śledztwo w sprawie legalności przekazania przez komisję majątkową zamku na Szczytniku, na rzecz Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętej Rodziny. Ależ się porobiło.
NALEWKA
W Ołdrzychowicach Kłodzkich 13 listopada odbędzie się „II Konkurs Win i Nalewek Domowych", organizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Jaskier”. Impreza skierowana jest do hobbystów i pasjonatów wytwarzania własnych trunków. Szczerze mówiąc nie pogardziłoby się w ten jesienny czas, kieliszeczkiem dobrej, słodkiej wiśniówki.
WYBORY
Poseł PO Jakub Szulc zainteresował się kampanią wyborczą jaką prowadził w niedawnych wyborach kandydat PiS Andrzej Dąbrowski - dyrektor Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Miało rzekomo dojść do nadużyć i korzystania ze środków budżetu miasta. Swoją drogą bilbordy z hasłami typu, że Andrzej Dąbrowski zaprasza na pływalnię w Kłodzku, mówią same za siebie.
URODZINY
Schronisko „Na Śnieżniku” obchodzi 140 urodziny. Jest najstarszym schroniskiem w kraju.
TEATR
Wyremontowany Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy, ma zostać otwarty 11 listopada. Inauguracją będzie „Festiwal Tęcza Polska”.
SZPITAL
Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy znalazło się na 7 miejscu wśród najlepszych szpitali na Dolnym Śląsku. Ranking ogłosił dziennik „Rzeczpospolita” oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W klasyfikacji wzięły udział 234 placówki z całej Polski. Oceniano m.in.: warunki w salach szpitalnych, wyszkolenie kadry, płynność finansową. Ciekawe, jest niby tak źle, że aż dobrze. I bądź tu mądry.

Wydania: