Gmina Radków ma wszystko, co potrzebne i piękne

Autor: 
Mirosław Awiżeń
radków3.jpg
radków2.jpg
radków1.jpg

W poprzednim objeździe po Gminie Radków z burmistrzem Janem Bednarczykiem (czerwiec br. GP nr 23) skupiliśmy swoją uwagę na przemysłowym rozwoju Gminy, który czyni ją nie tylko zasobniejszą, ale uzupełnia w sposób oczywisty podstawową gałąź gospodarki Gminy, jaką jest turystyka. Dzisiaj, aby zakończyć (oczywiście bardzo pobieżnie) temat rozwoju gospodarczego radkowskiej Gminy, wraz z p. Gosią Bądkowską zrobiliśmy objazd mniejszych zakładów, ze szczególnym uwzględnieniem świadczonych przez nie usług dla turystów (oczywiście i mieszkańców). Uzbierało się tego tak dużo, że można śmiało stwierdzić, iż „nasycenie” radkowskiej Gminy różnego rodzaju działalnością gospodarczą tworzy z tej Gminy prężny, komplementarny i zurbanizowany ośrodek. To ważne, bowiem kiedy „na miejscu” można i pójść do fryzjera, naprawić samochód, zatankować, porządnie zjeść, zrealizować swoje hobby, np. zaglądając do warsztatu kamieniarskiego, to czegóż chcieć więcej. A gminie Radków Pan Bóg nie poskąpił atrakcji przyrodniczych - to tutaj, w samym sercu Gminy jest Radków z fascynującym Rynkiem i Ratuszem „opleciony wokół zakładami usługowymi”.
A już polecam osobiście, aby będąc w Radkowie odpocząć i zjeść bardzo, ale to bardzo smacznie (i tanio) w restauracji „Graniczna” u p. Alicji. W Radkowie jest siedziba Banku Spółdzielczego, 15 sklepów spożywczych i innych, 4 bary, pizzeria, apteka, można się również ubezpieczyć, jest 2 fryzjerów, warsztat samochodowy, salon urody, cukiernia z lodziarnią, smażalnia ryb, a także można zapisać się na naukę jazdy konnej. A przy ul. Grunwaldzkiej jest przebogata Szkółka Roślin Ozdobnych.
No to z Radkowa nad Zalew Radkowski - piękny? prawda?
Co najważniejsze - jest tu duży, porządnie utrzymany parking, teren skanalizowany a woda w Zalewie czysta. Wokół Zalewu obiekty rekreacyjne, wypoczynkowe ....
No i w Góry Stołowe - czyli do Karłowa pod Szczeliniec. Parkingi dojazdowe zapełnione.
O urokach Gór Stołowych pisać tu nie będę, bo przecież ten cud Natury trzeba zobaczyć. Za to opiszę, że i tutaj wędrowiec ma do swojej dyspozycji ze strony ludzi: 4 punkty gastronomiczne, sklep spożywczy, ośrodek wypoczynkowy „Pod Szczelińcem”, Zajazd Carlsberg, ośrodek wypoczynkowy „Szczeliniec”, hotel PZU ... jest tu także Punkt Informacji Turystycznej wraz z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego w czasie zimy.
Są tu również 2 stoiska zajmujące się sprzedażą pamiątek. A w Pasterce: schronisko „Pasterka” i restauracja „Szczelinka”. Zatem wyjedziemy z Gór Stołowych nie tylko nasyceni duchowo ale i z pełnymi brzuchami wypoczęci po wędrówce.
Z Gór Stołowych zmierzamy w kierunku Wambierzyc - oczywiście Bazylika, oczywiście Skansen p. Gancarskiego, ale i hotel „Wambierzyce”, 8. sklepy spożywcze i innych, bar i karczma oraz restauracja, produkcja i sprzedaż miodu (uznana marka Kurpiela). Tutaj też można naprawić sobie samochód „jakby nie daj Bóg, coś się zepsuło”.
Gmina Radków to nie tylko góry, ale i rozległe połacie, na których „rozpanoszyły się” trzy Ścinawki (Górna, Średnia i Dolna). Ta średnia to największa i tutaj znajduje się stacja diagnostyczna pojazdów, stacja paliw, 4 warsztaty samochodowe, weterynaria (zatem nie musimy martwić się o swoje domowe zwierzaki), 2 zakłady kamieniarskie, zakłady produkcji galanteryjnej z drewna i ogrodowej, produkcji świec, 2 piekarnie, 11 sklepów, 2 bary, także punkt apteczny i fryzjer.
Ścinawka Śrerdnia ma swój „Rynek” - teraz porządkowany. Toż to urokliwe miasteczko - ta wieś Ścinawka Średnia wraz z Dolną i Górną - choć jeszcze trochę potrzeba do uzyskania pełnego blasku. Warto dodać, że gmina Radków jest dobrze skomunikowana, drogi w niezłym (już) stanie, a sieć połączeń drogowych (gminnych) między Ścinawkami zupełnie mnie zadawala.
Następnym razem na stroniczce samorządowej przedstawimy państwu najprężniej rozwijającą się gałąź usług dla turystów - czyli AGROTURYSTYKĘ.

Wydania: