III Ludowe Lądeckie Zdroje - w gościnie u Skrzynczanek

Autor: 
Małgorzata Bednarek
zdroje1.jpg

Wszystko rozpoczęło się od koncertu z okazji 30-lecia zespołu ludowego Skrzynczanki ze wsi Skrzynka w Gminie Lądek-Zdrój w 2008 roku, na który zaprosiliśmy kilka zespołów do wspólnego śpiewania z Jubilatkami. Jako organizatorzy, Centrum Kultury i Rekreacji, widząc zainteresowanie zespołów tego typu występami w lądeckim amfiteatrze, jak i zainteresowanie publiczności, postanowiliśmy kontynuować tego typu spotkania. Pierwsze dwie edycje miały charakter konkursowy, ale problemy ze stworzeniem odpowiednich kategorii - jedne zespoły mają tylko akompaniatorów, inne kapele, jedne tańczą, drugie nie - i w miarę obiektywnych zasad oceniania, spowodowały, że podjęłam jako dyrektor CKiR decyzję, iż Ludowe Zdroje będą po prostu muzycznym przeglądem twórczości ludowej. Najważniejsze jest, aby spotkać się w gronie entuzjastów muzyki ludowej, kultywować tradycje i wspólnie się bawić.
Dzięki współpracy z niestrudzoną propagatorką ludowych kapel, panią Małgorzatą Majeran-Kokott, prowadzącą Ludową Listę Przebojów w Radio Wrocław zapraszamy zespoły z całego Dolnego Śląska, laureatów tego rankingu. W tym roku na 24 lipca nasze zaproszenie przyjęli: “Bolkowianie” z Bolkowa, “Kostrzanie” z Kostrzy, “Kądziołeczki” z Lubina, “Kądziołeczka” i “Stokrotki” z Lutomi Górnej, “Sobótczańska Biesiada” z Sobótki, “Róża Kłodzka” z Żelazna, “Warzęgowianie” z Warzęgowa, “Głębowiczanie” z Wińska, “Marzenie” z Gminy Kłodzko. I oczywiście “Skrzynczanki” jako gospodarze, którzy podczas całego popołudnia częstowali swoich gości ciastem. Ponieważ festiwal odbywa się w miejscowości uzdrowiskowej, słynącej z leczniczych wód i nosi tytuł “Ludowe Lądeckie Zdroje” w regulaminie jest zapis, że jedna piosenka obowiązkowo musi odnosić się do wody.
W wykonywanych utworach przewijały się motywy strumyków, potoków, bystrej wody a nawet leczniczych zdrojów. Przez całe popołudnie trwał jarmark produktów rzemiosła ludowego i artystycznego. Ponad cztero-
i półgodzinnego koncertu wysłuchało kilkaset osób, nagradzając wykonawców rzęsistymi brawami.
Każdy z uczestników koncertu otrzymał pamiątkowy puchar a to dzięki Fundatorom, którymi byli: senator Stanisław Jurcewicz, poseł Monika Wielichowska, poseł Jakub Szulc, Zarząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza, Nadleśniczy Mieczysław Krywieńko z Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, prezes Zbigniew Piotrowicz z Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., Kazimierz Szkudlarek burmistrz Lądka-Zdroju i Małgorzata Bednarek dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji.
Dla organizatorów najważniejsza jest satysfakcja zespołów ludowych, które wyjeżdżały z Lądka-Zdroju zadowolone z możliwości prezentacji i atmosfery festiwalowej oraz wrażenia publiczności, której liczne rzesze towarzyszyły przez całe ludowe popołudnie III Ludowym Lądeckim Zdrojom.

Wydania: