Paul Matting, burmistrz sukcesu i czasu wojny cz. 5

Autor: 
Henryk Grzybowski
Paul Matting (w środku), z żoną, synowie w drugim rzędzie, drugi od lewej Paul, piąty Aleksander.jpg

Stabilizacja: Altheide-Bad/Polanica - Z pierwszą żoną Paul Matting miał dwóch synów, wspomnianego w poprzednim odcinku Aleksandra i Paula (nauczyciela). Po śmierci żony i przejściu na emeryturę i ożenił się powtórnie, z Dorotą Kowalczewski i przeprowadził się do najmłodszego śląskiego kurortu, Altheide – Polanicy, która wkrótce zmieniła nazwę na Altheide-Bad. Uzdrowisko, po zakupie w 1904 r. przez innego wrocławianina, śląskiego króla piwa, właściciela największego browaru wschodnich Niemiec, Georga Haasego, rozwijało się w błyskawicznym tempie i w 1905 r. oddano do użytku sanatorium „Wielka Pieniawa”, w 1911 wybudowano pijalnię i salę koncertową, w 1912 kościół katolicki, a w 1915 ewangelicki kościół pamiątkowy Cesarza Fryderyka III, syna Wilhelma I, a ojca cesarza Wilhelma II. Fundatorami tego ostatniego byli: Georg Haase (ten także dołożył się wcześniej do kościoła katolickiego) oraz członkowie rodziny cesarza Fryderyka: księżna Karolina z Saksonii-Meiningen (córka), cesarzowa Augusta Wiktoria (synowa), księżna Luiza Badeńska (siostra), będąca też matką szwedzkiej królowej Wiktorii i prababką obecnego króla Szwecji.
Dorota Kowalczewska (1873–1953) miała starszą siostrę Marię i dwóch braci – obydwu cenionych rzeźbiarzy – Paula Ludwika (1865–1910) i Karola (1876–1927). Urodzili się w pow. gnieźnieńskim w Wielkopolsce, pierwszy w Mielżynie, drugi w Czerniejecie, z dużą pewnością można przypuszczać, że również ona stamtąd pochodziła. Paul wcześnie umarł, prawdopodobnie jeszcze przed jej ślubem z Mattingiem, Karol był twórcą pomnika poległych strzelców gwardii na Bassinplatz w Poczdamie, odsłoniętym w 1923 r. Wykonane z brązu rzeźby obu twórców są dziś często wystawiane na aukcjach.
Paul z Dorotą prowadzili w Polanicy dość arystokratyczny tryb życia. Paul Matting otworzył w Polanicy kancelarię notarialną. Wiele umów, zawartych wówczas w Polanicy, zostało poświadczonych i opatrzonych jego podpisem i pieczęcią. W kancelarii krótko praktykował siostrzeniec drugiej żony, syn jej starszej siostry Marii, Gerhard Unte, który po uzyskaniu wykształcenia prawniczego przybył z Berlina do Polanicy i został nawet współwłaścicielem kancelarii. Jego syn dr Wolfhart Unte (ur. 1938), filolog klasyczny i emerytowany dyrektor Biblioteki Wolnego Uniwersytetu Berlina, opisał w skrócie ten okres życia Mattinga.
Na zdjęciach, zachowanych w zbiorze dr. Untego, widać rodzinne obrazki: Matting z żoną, z synami Aleksandrem i Paulem, w otoczeniu rodziny. Jedno z tych zdjęć, na którym Matting stoi z żoną na balkonie willi San Remo, funkcjonowało nawet jako popularna widokówka z Alt-heide. c.d.n.

Wydania: