Noc w Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Mirosław Awiżeń
noc1.jpg

Z soboty na niedzielę w Muzeum Papiernictwa - jak zresztą w całej Polsce - odbyła się „Muzealna Noc”. Zaczęła się od 19.00 nieodpłatnym czerpaniem papieru ze specjalnie przygotowanej na tę okazję masy z dodatkiem gwiezdnego pyłu. Punktualnie o 20.00 rozpoczął się wernisaż wystawy JEDNEGO eksponatu - to obraz Johanna Wilhelma Schimera - „Pejzaż leśny z jeziorem” (patrz: str. 24); jest to pierwsza publiczna prezentacja tego dzieła. W jaki sposób dostał się w posiadanie Muzeum? - pewności nie ma... być może w latach 80. ub. wieku wraz z darami książkowymi, które zostały zdeponowane na strychu. Teraz, podczas renowacji Muzeum, został „odkryty”... Bardzo ciekawie o obrazie, jego twórcy opowiadała p. Teresa Windyka, a także i innych obrazach tegoż autora których reprodukcje uzupełniały obraz „pierwszej wielkości”.
A ludzi się zebrało moc. I już kolejna atrakcja „Nocy...” - występ duetu gitar klasycznych Agnieszki i Witolda Kozakowskich. Sama przyjemność słuchania tak muzyki poważnej, jak i tej nieco rozrywkowej. I nic to, że w sali było duszno i koniecznie od czasu do czasu trzeba było zaczerpnąć świeżego powietrza... Po występie artyści dostali zasłużenie naprawdę ogromne brawa.
A potem znów czerpanie papieru z gwiezdnym pyłem... Tak udany wieczór powoli zamieniał się w noc... „Noc Gwiezdnego Pyłu”.

Wydania: