Ocalić od zapomnienia

Autor: 
TimeOut
ocalić5.jpg

19 kwietnia, w sali kominkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie; odbyła się uroczystość pn. “Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Do akcji koordynowanej przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej (TV Wrocław), w tym roku dołączyła młodzież z noworudzkiego Gimnazjum Nr 1. Wtorkowym spotkaniem gimnazjaliści oddali hołd osobom, które wróciły bądź na zawsze pozostały poza ojczyzną. Wśród zaproszonych gości, poza dyrektorem MBP - Sławomirem Drogosiem; obecni byli sybiracy, będący żywymi świadkami “golgoty wschodu”. Formę spotkania stanowiły prezentacje multimedialne, zapisy wspomnień osób “zesłanych” oraz występy muzyczne. Ideę tej szczytnej akcji przedstawiła obecna na spotkaniu dyrektor szkoły Danuta Markuszewska wraz z redaktor G. Orłowską-Sondej.
Telewizja Polska od 11 lat ratuje kresowe nekropolie, poprzez różnego rodzaju kwesty i zbiórki funduszy. Ponad 5 milionów mogił, znajduje się poza wschodnią granicą - najwięcej na Ukrainie. Jak przekonuje G. Orłowska-Sondej “większość nekropolii wymaga natychmiastowych prac inaczej zostaną wdeptane w ziemię”. Z przeprowadzonych badań wynika, iż milion ludzi z Dolnego Śląska pochodzi z “kresów”; co jeszcze bardziej uprawnia do czynnego udziału w akcji”. W roku ubiegłym zaangażowano młodzież z Dolnego Śląska, każdy uczeń (62 tys. osób) - wpłacił symboliczną złotówkę. W efekcie na dwunastu cmentarzach pracowały 93 osoby wraz z nauczycielami i opiekunami. W ramach tegorocznej edycji na 18. kresowych nekropoliach pomagać będzie ponad 200 dzieci.
Na zakończnie organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych do udziału w uroczystości podsumowującej II edycję akcji. W dniu 13 maja o godz. 14:00 na wrocławskim Rynku odbędzie się koncert z udziałem ponad stu pocztów sztandarowych (w tym noworudzkie gimnazjum). Wydarzeniu towarzyszyć będą występy zespołów z Litwy, Białorusi, Lublina i Koziatyna. ZAPRASZAMY....

Wydania: