21 maja 2011 - noc w Muzeum Papiernictwa

Autor: 
Marta Nowicka
plakat-noc-duszniki.jpg

Miłośników „ekstremalnych” przeżyć serdecznie zapraszamy na nocne zwiedzanie ponad 400-letniego młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju. Zupełnie bezpłatnie pragniemy udostępnić zwiedzającym muzealne pomieszczenia w godzinach od 19.00 do 23.00. To jednak jeszcze nie wszystko.
O godzinie 20.00 nastąpi wernisaż wystawy jednego eksponatu „Johann Wilhelm Schirmer – Pejzaż leśny z jeziorem”. Rangę wydarzenia podnosi fakt, że jest to pierwsza publiczna prezentacja tego arcydzieła, a jego autorem jest jeden z twórców tzw. düsseldorfskiej szkoły malarstwa pejzażowego Johann Wilhelm Schirmer. W latach 1830 – 1860 była to najważniejsza szkoła pejzażowa w Niemczech. Obraz odnaleziony został przypadkowo w 1985 roku podczas prac konserwatorskich na strychu papierni. W latach 1988 - 1991 płótno poddano konserwacji, podczas której odkryto sygnaturę niemieckiego malarza. W ubiegłym roku XIX-wieczny obraz po raz kolejny oczyszczono, a na efekty tych prac zapraszamy 21 maja. Do wyjątkowych cech płótna należą m.in. imponujące wymiary 174 x 126 cm, stąd „Pejzaż leśny z jeziorem” wyeksponowany zostanie w sali wystawienniczo-edukacyjno-konferencyjnej. W trakcie wernisażu nastąpi krótka prelekcja na temat życia i twórczości J.W. Schirmera wygłoszona przez komisarza ekspozycji mgr Teresę Windykę.
Po wykładzie wszystkich odważnych zapraszamy na nocne czerpanie papieru, które odbędzie się w przyziemiu młyna papierniczego, w czerpalni. W tę wyjątkową noc muzealna masa stanie się odbiciem wiosennego nieba. Jednym
z komponentów dodanych do kartek będzie magiczny pył, który oprószy arkusze połyskliwą mgiełką. Tak wykonane kartki to doskonała pamiątka z nocnego pobytu w Muzeum Papiernictwa.

Wydania: