Cerkiew w Sokołowsku

Autor: 
Ania Kurtasz
DSCF3761.jpg

Gdy wracałam z długiej wycieczki, podczas której miałam okazję odwiedzić Kowary, Krzeszów i Chełmsko Śląskie, na drodze z Mieroszowa do Wałbrzycha czekało na mnie prawdziwe zaskoczenie. Całkiem niespodziewanie tam właśnie odkryłam zjazd do Sokołowska – miejscowości, w której znajduje się zabytkowa cerkiew prawosławna. Tym sposobem miałam okazję zobaczyć w rzeczywistości kolejny obiekt, który kilka godzin wcześniej podziwiałam w miniaturze! Lubię takie niespodzianki.
Cerkiew pod wezwaniem św. Archanioła Michała w Sokołowsku zbudowana została w latach 1900 – 1901 dla kuracjuszy przyjeżdżających do uzdrowiska. Służyła wiernym do końca lat trzydziestych XX wieku. Po II wojnie światowej została zapomniana i uległa dewastacji. Przez pewien czas użytkowano jej jako kostnicy. Od lat osiemdziesiątych stanowiła własność prywatną i używano jej jako domu letniskowego. W latach dziewięćdziesiątych została odkupiona dzięki staraniom parafii prawosławnej św. Cyryla i św. Metodego we Wrocławiu. Przeszła remont generalny i została przywrócona swemu pierwotnemu przeznaczeniu. Można ją zwiedzać – jeżeli jest zamknięta, należy podejść do Domu św. Elżbiety i poprosić o otwarcie.
Wiem już, że do Sokołowska wybiorę się jeszcze raz – oprócz cerkwi odkryłam tam sporo pięknych miejsc, które warto uwiecznić na zdjęciach.

Wydania: