Rozkopana ulica Okrzei... w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
Janusz Kobryń
okrzei.jpg

Prawie tak, jak dziś – zdjęta nawierzchnia, robotnicy pracują.
Choć nie, przystanęli, obrócili się twarzą do fotografa. Musieli wcześniej widzieć, jak przygotowuje się on do zdjęcia – wybiera miejsce, rozstawia statyw, mierzy światło. A może zdjęcie zrobione zostało z ręki, mieszkowym aparatem, nie na płycie szklanej, lecz na 60 milimetrowej kliszy? Zdjęcie nie powstało „w biegu”, z pobliskiej kuźni wyszli pracownicy i sam mistrz Paul Wolf (stoi z lewej w skórzanym fartuchu; obok w garniturze – jego syn Erich Wolf). Stoją u wejścia do kuźni, nad bramą widoczny znak – końska głowa, a poniżej podkowa. Wzdłuż ulicy widać szyny kolejki, nad jej wylotem wisi na drucie rozpiętym między domami elektryczna latarnia. Na tej samej wysokości, po lewej stronie, widoczny jest ciężarek napinający drut. Poniżej jeszcze jedna latarnia.
Na ścianie domu widoczny jest napis. Wydaje się, że brzmi on „Katholisches Gesellenverein”. Stowarzyszenie to nazwano później „Kolpingsverein”, a dom otrzymał od tego nazwę „Kolpingshaus”. W tym budynku, w sierpniu 1941 roku, aresztowany był ks. Hirschfelder.
Dalej widać ogrodzenie szpitala, nie ma tam jeszcze kolumny maryjnej, stoi ona prawdopodobnie za widocznym z prawej strony jesionem. Widać też ogrodzenie ceglanego budynku rodziny Rauch. Na pierwszym planie, pomiędzy drewnianymi wózkami, widać żeliwny zawór, a lewej rozciągnięty jest sznur wyznaczający poziom gruntu.
Powróćmy do ludzi. Pracujący w pobliżu przystanęli, znieruchomieli. Ktoś musiał zawołać: „Satt’ ock d’r Fotogroafer!”. Jeden z łopatą, inni z narzędziami do ubijania gruntu. A pracujący u wylotu ulicy zdaje się nie usłyszeli wołania – pracują dalej. Jeden tylko obrócił się, przez co jego sylwetka na zdjęciu jest poruszona.
Podobnie jak postać przechodzącej obok kobiety z rowerem (Czy z zakupami wracała do siebie, do domu? A może szła na cmentarz, na co może wskazywać jej czarny ubiór?).
Przed domem stoi kilkuletnie dziecko. Jeśli w momencie wykonania zdjęcia miałoby cztery latka, to dziś osoba ta ma lat blisko 90. Fotografię wykonano w roku 1927.

Zdjęcie archiwalne ze zbiorów Herberta Wolfa

Wydania: