Jarmark Bożonarodzeniowy w Lądku Zdroju

Autor: 
Małgorzata Bednarek
lądek4.jpg

Święta Bożego Narodzenia jako szczególny czas refleksji, radości wspólnej, rodzinnych spotkań to też szereg tradycji, które również w Lądku-Zdroju kultywujemy. Od trzech lat organizowany jest konkurs na szopkę bożonarodzeniową. W tym roku nagrody otrzymali: w kategorii najmłodszych - Miłosz Wiśniewski i w kategorii dorosłych panie: Anna Markiewicz i Anna Duch.
Nagrody wręczono podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na lądeckim rynku a szopki prezentowane są w Galerii Muzealnej CKiR (Rynek 1). W dwudniowym jarmarku - 18 i 19 grudnia - uczestniczyli głównie miejscowi wystawcy. Sołectwo z Kątów Bystrzyckich z panią sołtys Dorotą Kuczwalską na czele kusiło zapachem gorącego bigosu i pierniczkami - wszystko własnego wyrobu. Pan Jerzy Adamczyk zapraszał do degustacji karpia po lądecku wykonanego przez Małżonkę. Aż dwa stoiska potrzebne były by wystawić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lądku-Zdroju. Dzieci wspierało liczne grono pedagogiczne i pani dyrektor Danuta Gołojuch-Martyniszyn. Również uczniowie Gimnazjum Publicznego zachęcali do zakupu na swoim stoisku. Naprawdę można było wybierać i przebierać w stroikach i choinkach. Bombki z włóczki, aniołki, stroiki i biżuteria znalazły się też na stoisku Galerii Artystycznej, która skupia miejscowych artystów na codzień wystawiających swoje prace w pomieszczeniu naprzeciwko ratusza. Na stoisku doradzały i sprzedawały panie Danuta Opalińska i Anna Duch. Z pięknymi bombkami dojechali przedstawiciele firmy pana Krzysztofa Kulbickiego ze Stronia Śląskiego. Duże zainteresowanie wzbudzały prawdziwe kuce huculskie, o których barwnie opowiadał pan Leszek Brągiel. Swoje stoisko wystawił pan Karol Zawal z różnymi ciekawostkami, nie tylko świątecznymi.
A przepyszne ciasta można było nabyć u pani Leokadii Kuczyńskiej. Drugiego dnia dojechała z witrażami pani Ewa Karczewska z Bystrzycy Kłodzkiej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebieszowicach, na których niezawodną obecność zawsze można liczyć podczas festynów lądeckich.
Oczywiście największą atrakcją dla dzieci (ale nie tylko) była szopka i zagroda z prawdziwymi zwierzętami. Osiołek Papkin od trzech lat jest ulubieńcem dzieci, ale i owieczki wzbudzały duże zainteresowanie. Podczas pierwszego dnia jarmarku dwukrotnie w programie bożonarodzeniowym wystąpiły dziewczęta z Pracowni Teatralnej CKiR “Szklani Ludzie” przygotowane przez panią Paulinę Bagińską. Natomiast drugiego dnia do wspólnego śpiewania kolęd zachęcały “Lądeckie Wiolinki” pod kierunkiem pani Doroty Nawara-Wieczorek. Aktywne Mamy “Wiolinek”, które zawsze wspierają zespół, upiekły przepyszne ciasta. Dochód ze sprzedaży - a robiły to same dziewczynki - przeznaczony będzie na potrzeby zespołu.
W niedzielę po Mszy św. w intencji mieszkańców i gości Miasta i Gminy Lądek-Zdrój, nastąpił moment poświęcenie szopki ze świętą rodziną. Kazimierz Szkudlarek burmistrz Lądka-Zdroju złożył wszystkim życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo rozgrzewał barszczyk przygotowany przez Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., gdyż mimo słońca, które pojawiło się przed południem, dokuczał mroźny wiatr. Ale cóż, w końcu to jarmark bożonarodzeniowy. Wręczone zostały nagrody za konkursowe szopki oraz podziękowanie dla pani Ewy Zadory, która była pomysłodawczynią zwierzyńca i szopki oraz angażuje się w prace związane z organizacją pobytu zwierząt na rynku. Jak podkreślił Burmistrz, pani Ewa inicjuje często przedsięwzięcia, które przyczyniają się do rozwoju i promocji Lądka-Zdroju.
Dodatkową atrakcją byli w sobotę wystawcy, którzy prezentowali się w ramach Lądeckiej Giełdy Staroci. Miło nam ponformować, że z inicjatywy pana Jerzego Adamczyka, animatora giełdy staroci w roku przyszłym wystawcy pojawią się na naszym rynku w każdy trzeci weekend miesiąca od piątku do niedzieli a więc aż przez trzy dni.
Organizatorem jarmarku było Centrum Kultury i Rekreacji, którego pracownicy gorąco namawiali wystawców do udziału w jarmarku, zapewniono stoiska i muzykę. Składaną szopkę i zwierzyniec ustawili pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych już w piątek. Kolędy rozlegające się na rynku, świąteczny wystrój - piękna tegoroczna choinka, szopka i zwierzęta sprawiły, że można było się poczuć już jak podczas świąt.

Wydania: