Pałac w Kluczowej

Autor: 
Ania Kurtasz
ania.jpg

Jadąc drogą z Ząbkowic do Dzierżoniowa, mija się wieś o nazwie Kluczowa. Przy samej szosie zauważyć można ruiny okazałego pałacu.
Na początku XVII wieku wzniesiono tu renesansowy dwór obronny, który przebudowano około 1735 roku. Obecny charakter pałacu jest dziełem przebudowy z 1837 roku według projektu niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla (twórcy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim).
Obiekt zyskał wygląd budowli w stylu późnego klasycyzmu – z dwoma charakterystycznymi wieżami na narożach. Pałac ma trzy kondygnacje. Przylegają do niego budynki gospodarskie i park. Obok znajduje się zabytkowa studnia, a wśród zabudowań gospodarskich – dawny browar, w którym ważono znane piwo.
Obecnie ten piękny budynek chyli się ku ruinie. Tabliczki na ogrodzeniu informują wprawdzie o pracach zabezpieczających, ale stan budynku na to nie wskazuje – czego przykładem może być zawalona kilka miesięcy temu część dachu.
O obiekcie tym wspominali niedawno autorzy bloga „Czerwona lista zabytków Dolnego Śląska” - http://zabytki.blox.pl/html - którzy chcą stworzyć dokument popularyzujący temat ochrony zabytków na Dolnym Śląsku. Dokument ten ma trafić do urzędników, od których zależy los zabytków. Warto poprzeć tę inicjatywę.

Wydania: