Jedna droga powiatowa

Autor: 
Marta Zilbert - asystent starosty ds. komunikacji społecznej

Od kilku tygodni możemy obserwować w Kłodzku prace budowlane na trasie wiodącej z centrum Kłodzka do Galerii Twierdza Kłodzko i Twierdza II. Na odcinku od ulicy Armii Krajowej (naprzeciwko stacji paliw BP) do ronda przy kłodzkich galeriach rozpoczęła się duża i niezwykle istotna dla mieszkańców inwestycja Powiatu Kłodzkiego.
– Ulica Noworudzka to bardzo ważny odcinek drogi powiatowej – mówi Maciej Awiżeń członek Zarządu Powiatu – jest to główna i najkrótsza droga, jaką można dostać się do Kłodzka od strony Nowej Rudy. Ruch na tej trasie jest tak intensywny, że ułatwienie dojazdu i wyjazdu z miasta mieszkańcom północnej części naszego powiatu stało się dla nas w tym momencie priorytetem.
Zakończenie prac i oddanie drogi do użytku planowane jest na koniec września. W tej chwili trwa budowa chodnika i ciągu pieszo-rowerowego oraz prace przygotowawcze, które są niezbędne przed położeniem nawierzchni na jezdni.
– Zanim położy się na drodze nową nawierzchnię, trzeba wykonać bardzo wiele prac, które nie są może zbyt spektakularne, ale nie można się bez nich obejść, jeśli dba się o jakość wykonania – wyjaśnia Stanisław Sijka dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych. – Niezbędne jest na przykład przygotowanie kanalizacji deszczowej czy odwodnienie terenu, bo ta droga przebudowywana jest od podstaw. Dopiero na końcu położone zostaną dwie warstwy bardzo wytrzymałej nawierzchni – dodaje dyrektor Sijka.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 mln złotych, z czego 70% pochodzi z budżetu państwa a 30% z budżetu Powiatu Kłodzkiego. Budowa chodnika i oświetlenie drogi finansowane są przez Miasto Kłodzko. Wolą współpracy przy tej inwestycji wykazał się także Zarząd ROD „Kolejarz” i prezes Władysław Widawski, dzięki którym możliwe stało się poszerzenie ciągu pieszo-rowerowego. Na tym odcinku Powiat Kłodzki sfinansował ogródkom działkowym postawienie nowego ogrodzenia.
Przy pracach budowlanych pomyślano także od razu o ułatwieniach w ruchu miejskim. Przy wyjeździe z ulicy Armii Krajowej zostanie poszerzona droga, żeby samochody skręcające w prawo i w lewo nie przeszkadzały sobie wzajemnie i nie tworzyły korków. Z kolei na wysokości osiedla przy ul. Wojciecha na poszerzonej również jezdni pojawi się azyl dla pieszych, czyli wysepka umożliwiająca bezpieczne przejście na drugą stronę. Idącym chodnikiem do Galerii Twierdza Kłodzko bezpieczeństwo zapewni wysoki krawężnik oraz ponad metrowej szerokości pas zieleni oddzielający chodnik od ulicy.
Na początku września, kiedy kładziona będzie nawierzchnia jezdni, pojawią się z pewnością niewielkie utrudnienia w ruchu, ale jak zapewnia Zarząd Dróg Powiatowych będą trwały tak krótko, jak to tylko możliwe i na ten okres zapewnione zostaną dogodne objazdy. Ta i podobne inwestycje Powiatu Kłodzkiego nie tylko wpływają na wizerunek naszego regionu, ale przede wszystkim ułatwiają życie wszystkim mieszkańcom.

Wydania: