Książki ks. A. K. Dudka (1)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń

„Dziękuję Bogu, że i tutaj są ludzie, którym nie jest obojętna historia i tradycja tego miasta niezwykłego” – czytamy w słowie wstępnym jednej z ostatnio wydanych książek autorstwa ks. Antoniego Kazimierza Dudka.
Ks. Dudek to znana i bardzo lubiana postać w środowisku kłodzkim. Ma na swoim koncie liczne publikacje, w tym dotyczące historii Kłodzka. Książka, którą chciałabym dziś zaanonsować również poświęcona jest tematyce kłodzkiej. Zawiera bowiem historię kościoła pobernardyńskiego tzw. obserwantów pw. Świętych Jerzego i Wojciecha przy ul. Łukasińskiego. To pierwsza tego typu osobna publikacja w dziejach tego kościoła. Całość podzielona jest na 4 rozdziały. W pierwszym znajdziemy ogólne informacje nt. franciszkanów, obserwantów, bernardynów czyli nt. zakonów, które wystąpiły w historii omawianego obiektu. Część II przybliża w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia w dziejach kościoła, poczynając od założenia, aż do czasów sekularyzacji. Część III to już dzieje kościoła po 1945 r. i historia zakonu Sióstr Klarysek od Wiecznej Adoracji. Ta część opatrzona została archiwalnymi zdjęciami z lat 60-80. XX w., przedstawiającymi m.in. perygrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, poświęcenie ołtarza św. Antoniego, świętowanie jubileuszu 100-lecia obecności klarysek w Polsce, prace remontowe w kościele. Na jednym z zaprezentowanych zdjęć uważny czytelnik odnajdzie samego autora, który przy okazji jubileuszu 100-lecia obecności klarysek w Polsce, uczestniczył wraz
z fr. Stanisławem Paszewskim we mszy św. celebrowanej przez ks. biskupa sufragana Andrzeja Wronkę. Kalendarium wydarzeń w dziejach kościoła zamyka następująca informacja: „2009 – 1 września – nowym kapelanem Mniszek Klarysek od Wiecznej Adoracji i opiekunem ESH został autor tej książki.”
Bardzo ciekawa jest IV część, przedstawiająca manuskrypt pochodzący ze skryptorium klasztoru obserwantów
w Kłodzku z 1691 r., który obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jest to księga chórowa „Psałterz z Hymnarzem”, licząca 304 podwójne strony pergaminowe, autorstwa o. Oswalda Hermondta, ozdobiona 47. miniaturami i dekoracyjnymi inicjałami Cieszy fakt, że autorowi udało się dotrzeć do takiego rarytasu i przedstawić zdjęcia wybranych pięknie zdobionych stron tego psałterza.
Książka wydana została pod koniec ub. roku i zapewne zgodnie z życzeniem autora znajdzie zainteresowanie wśród miłośników historii naszego miasta.
A za tydzień zaanonsuję kolejne dwie pozycje ks. Antoniego Kazimierza Dudka, również wydane w ostatnich miesiącach.

Wydania: