My młodzi ludzie w świecie literatury współczesnej

Autor: 
Joanna Schick

Wspomniałam już o dziedzinie, w któ-rej ci, co kochają wampiry doskonale się odnajdą, oraz o tym rodzaju pisarstwa, w którym naukowcy z wielką wyobraźnią mają coś do powiedzenia, ale ktoś mógłby mi zarzucić, że jestem stronnicza, gdyż nie napisałam choćby o thrillerach. Już się poprawiam.
Otóż nie jestem entuzjastką, jeśli chodzi o temat thrillerów, o wiele lepiej odnajduję się we wspomnianych wyżej rodzajach literatury, aczkolwiek przeczytałam kiedyś kilka dobrych, mrożących krew w żyłach thrillerów. Autorem był kolejny znany pisarz: Dan Brown. Prawdę mówiąc nie sięgnęłam nigdy po tak kontrowersyjny „Kod DaVinci”, ale zgłębiłam „Anioły i Demony”, „Zwodniczy Punkt” czy „Cyfrową Twierdzę”. Dla mnie te dzieła były o tyle ciekawe, że zostały perfekcyjnie dopracowane, roiło się w nich od różnych faktów, ale było też wiele wymysłów samego autora, który tak umiał omamić czytelnika, iż ten nawet nie zdawał sobie sprawy, że jest manipulowany i podsuwany jest mu fałszywy trop, a prawdziwe rozwiązanie poruszonego problemu, które pojawia się na końcu książki - zaskakuje. Dlatego sądzę, że na tym polega fenomen Dana Browna, iż jest doskonałym pisarzem, obdarzonym talentem niezwykłego kreowania fabuły, wobec czego czytelnik nie może pozostać obojętny.
Na koniec chciałabym zaproponować coś z innej półki. Jak dla mnie perełkę: twórczość Paula Coelho. Zmierzyłam się już z książką „Alchemik”, „Piąta Góra”, „Jedenaście Minut”, „Pielgrzym”, „Demon i Panna Prym”. Są to idealne lektury dla tych, którzy poszukują samych siebie i ciężko im jest odnaleźć się w dzisiejszym „zamotanym” świecie. Opisują one wiele prawd życiowych, zawierają aktualne morały, przeżycia autora na tle duchowym, a to wszystko ubrane jest w ciekawe, piękne, a poniekąd wzruszające historie, które dają do myślenia i nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Opisawszy wszystko to, co wynika z moich obserwacji, a czego również sama doświadczyłam i czym chciałam się podzielić, pozwolę sobie umieścić listę najbardziej poczytnych autorów książek literatury współczesnej, według mnie i moich znajomych, opracowanej na podstawie ankiety:
I. Rafał Kosik: „Felix, Net i Nika”
seria powieści
II. Terry Pratchett: „Kosiarz”
III. Christopher Paolini:
„Trylogia Dziedzictwa”
IV. Cornelia Funke: „Trylogia
Atramentowa”
V. Dorota Terakowska: „Tam
gdzie spadają anioły”
VI. J.K. Rowling: „Harry Potter”
seria powieści
VII. J. R. R. Tolkien: „Władca Pierścieni”, „Hobbit tam i z powrotem”
VIII. Andrzej Sapkowski: „Saga o wiedźminie”, „Narrenturm”, „Lux Perpetua”, „Boży
Bojownicy”
IX. Andrzej Philipiuk: „Oko jelenia”
X. Stephenie Meyer: „Zmierzch”
XI. Simon Becket: „Chemia śmierci”
XII.Paulo Coelho: „11 minut”,
„Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”, „Alchemik”
XIII. Arthur Golden: „Wyznania Gejszy”
XIV. Plum Sykes: „Księżniczki z Park Avenue”

Wydania: