Co słychać w Muzeum Filumenistycznym

Autor: 
inf. Muz. Filum.

Rok 2009 był bardzo pracowity dla muzealników z bystrzyckiego Muzeum Filumenistycznego. Oprócz wielu imprez kulturalnych, musieli oni rozpocząć zmagania z pracami remontowymi, o które od lat domagały się zabytkowe, dziewiętnastowieczne mury Muzeum. Po kilku miesiącach trwania zakończony został remont głównej sali ekspozycyjnej. Wyremontowano również Galerię Zaczarowany Świat Zapałek, w której turyści z całej Polski mogą nabyć produkty zapałczane promujące Ziemię Kłodzką i Muzeum. Należy zaznaczyć, iż renowacja sali ekspozycyjnej została przeprowadzona ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co znacznie odciążyło budżet muzealny i pozwoliło na realizacją bieżących planów.
Ze środków Ministerstwa zakupione zostały także gabloty ekspozycyjne, które posłużą do zmodernizowania ekspozycji stałej poświęconej historii niecenia ognia. Wystawa ta wróci na swoje miejsce już w lutym.
Niebawem do rąk czytelników zainteresowanych historią naszego regionu, a także historią niecenia ognia trafi najnowszy numer Zeszytów Muzeum Filumenistycznego. Od 2009 roku nastąpiła zmiana na stanowisku redaktora naczelnego periodyku, a został nim obecny dyrektor Muzeum Tomasz Nowicki. Nowy redaktor zapowiada spore zmiany zarówno w szacie graficznej czasopisma, jak i w jego zawartości merytorycznej. Bystrzyccy muzealnicy mają nadzieję, że “odświeżony” zeszyt przypadnie do gustu jego wiernym czytelnikom.
Nadchodzący rok 2010 z całą pewnością przyniesie wiele pracy. W br. zaplanowany został gruntowny remont dachu Muzeum, na który zabezpieczono środki w tegorocznym budżecie. Bystrzyccy muzealnicy chcą także kontynuować zainaugurowaną w zeszłym sezonie Noc w Muzeum, w tym roku dedykując ją Mariannie Orańskiej.
W ramach roku Marianny Orańskiej Muzeum przygotowuje również cykl spotkań z ciekawymi kobietami, które prowadzone będą przez cały rok. Dla młodzieży zostanie przygotowany konkurs plastyczny i fotograficzny, którego finaliści zyskają możliwość zorganizowania wystawy czasowej w bystrzyckiej placówce. Oczywiście obchody nie mogłyby się odbyć bez specjalnego, okolicznościowego projektu opakowania zapałczanego z wizerunkiem Marianny.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie zajęciami przygotowywanymi w roku 2009 w ramach “Latającego Muzeum” bystrzyccy muzealnicy zastanawiają się nad ideą kontynuacji spotkań, w kolejnych wsiach na terenie Ziemi Kłodzkiej.
O wszystkich wydarzeniach w roku 2010 będziemy Państwa informować na łamach Gazety Prowincjonalnej.

Wydania: